Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Vítejte ve vinné éře

Česko

Poprvé jsem se vážněji setkal s vínem v drogerii. Šumavské bylinné stálo šestnáct korun a v regálu bylo uložené hned vedle ředidel a rozpouštědel. Kupoval jsem ho pravidelně – každý pátek –, na několik hodin uložil v lednici, knoflíkem své calexky otočil na pětku, plný výkon, a poté přelil do lahve od italského aperitivu Martini Bitter, kterou jsem kdysi objevil odloženou za nočním podnikem.

Nezkušené dívky (jestlipak ještě takové existují?) jsem poté oblažoval tímhle západním nápojem, který znaly z dekorací televizních inscenací komunistické televize, jež k nim sahala pokaždé, když potřebovala navodit dekadentní atmosféru západního baru.

Dívky důvěřivě srkaly nechutně trpký nápoj a ráno jim bylo špatně. To je asi tak všechno, co lze říci k průběhu těch večerů.

Pak přišla na řadu o tři koruny dražší Jaryna. Jenže směs jablečného a rybízového vína zanechávala na duši i organismu naprosto devastující účinky. Proto když jsem konečně objevil víno vyrobené z vinné révy (a začal alkohol místo v drogerii nakupovat v obchodech s potravinami), byl to obrovský pokrok a přelomový okamžik života. Pravda, tehdejší vína, alespoň ta rozlévaná a prodávaná v Praze, chutnala všechna stejně, ale rána byla přece jen o mnoho růžovější.

Zlom přišel po roce devadesát. Kvalita i nabídka vína neobyčejně vzrostla. Objevila se také nová skupina lidí: znalci vína. Kolik jen jich teď kolem nás chodí – pomlaskávají po vinotékách (klasické vinárny jaksi zmizely), rozplývají se nad buketem, tříslovinou a vůní tropických plodů, která doznívá – jak jinak – v zadních tónech. Víno se jim stalo koníčkem, vášní a hlavně nekonečným předmětem hovoru – jako umění, láska nebo fotbal.

Pro nás ostatní, kteří nadále rozlišujeme pouze červené, bílé a šampaňské (tedy jakýkoliv sekt), v lepším případě vína dobrá a špatná, přinášíme v tomto čísle magazínu přehled sta nejlepších tuzemských vín letošního roku. Doporučuji jej pečlivě prostudovat a při nejbližší příležitosti se vmísit do hovoru znalců, například větou: „Ovšem to mikulovské Sylvánské z nula devítky (myšleno ročník 2009) nevypadá na patře špatně.“

Společensky se etablovat v této nové – vinné – éře. ?

4InSPIRACE O veselých cedulkách 6ROzHOVOR Paříž a designérka Lucie Koldová 12REPORTáž 600 kilometrů pro dvanáct psů 18TéMA Stalking: zvrácený fenomén doby 26PORTRéT Muž, který operoval Klause 32GuRMán Restaurace a vášeň pro zdrobněliny 34AuTO Peugeot: dílo futuristů 35nA CESTě Před Gottem neutečeš, ani do ledu 36PíSnIčKA Jaroslav Hutka: Havlíčku, Havle 39 zVLáŠTní PříLOHA 100 nejlepších vín české republiky

O autorovi| Dan Hrubý, vedoucí magazínu Pátek

Autor: