Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vítejte zpátky na vrcholu, Portishead

Česko

Hudební magazíny zveřejnily žebříčky nejlepších nahrávek roku 2008. Kdo „vyhrál na body“?

Na přelomu roku hudební magazíny a servery zaplácají několik stran hitparádami desek, jež se v předchozím roce vyrojily. Fungují jako bilance a zároveň doporučení. Ani letos žádné hudební periodikum neopomnělo vytvořit seznamy svých favoritů a uzavřít tak rok 2008 na hudební scéně. O co nejobjektivnější pohled se už osmým rokem pokouší internetový portál www.metacritics. com: v průběhu celého roku sbírá hodnocení všech recenzovaných desek a kontinuálně „vyplivuje“ ty nejúspěšnější. Komu se nechce ručně pročesávat recenze na desítce největších hudebních serverů nebo pročítat internetové stránky magazínů, pro toho je portál skvělým pomocníkem, šetřičem času a zároveň studnou nejlepších doporučení.

Na sklonku roku sesbírá MetaCritics výroční žebříčky, postaví je vedle sebe a spočítá nejúspěšnější umělce. Vjednotlivých Top 10 figurují často stejná jména; skutečnost, že se na kvalitě dané desky shodlo více kritiků, je obvykle zárukou alespoň zajímavého či originálního poslechu.

Letos sesbírali editoři MetaCritics hodnocení necelých padesáti hudebních periodik. Pravidelně dávají prostor všem důležitým tištěným magazínům (americkým titulům Rolling Stone, Blender nebo Spin, britským Q, Mojo, Uncut nebo NME), prestižním internetovým portálům (PitchforkMedia, PopMatters, Drowned in Sound), kulturním rubrikám „běžných“ novin (New York Times, Los Angeles Times, The Guardian), internetovému obchodnímu domu Amazon. com, Amazon.co.uk a Amazon. de nebo serveru Billboard. com, který shromažďuje mezinárodní hitparády.

Nick Cave vdechl novou naději Ačkoliv „hudební tržiště“ může na první pohled vypadat zahlceně a přesyceně, zajímavé desky většinou jen tak neproklouznou.

Přesně takto neproklouzla debutová nahrávka folk-popové pětice z amerického Seattlu Fleet Foxes. Po dvou menších EP vyšla jejich eponymní velká deska a na hudební scéně způsobila hotové pozdvižení. Deskou roku ji jmenovali v časopise Mojo, na Pitchforku nebo na Billboardu, v první desítce se umístila ve více než dvaceti magazínech. Jediná podobně úspěšná debutová deska byla For Emma, Forever Ago amerického hudebníka Justina Vernona, který tvoří pod uměleckým pseudonymem Bon Iver. Jeho jemné, akustické folkové balady, naplněné melancholií a křehkostí, okouzlily nejméně šestnáct kritiků natolik, že jej prosadili mezi deset nejlepších desek roku.

Dalším často skloňovaným jménem je již čtvrté album brooklynské experimentálně rockové party TV on the Radio, která tak s přehledem obhájila svůj status na špici, kam je před půldruhým rokem dostala deska Return to Cookie Mountain. Kapela, originálně kombinující rock, soul, elektroniku, ale třeba i free jazz nebo post-punk, si právě užívá přízeň tisíců fanoušků i díky skvělým koncertům.

Svým drsnějším rockovým návratem zabodoval také australský hudebník Nick Cave a jeho formace Bad Seeds, kteří s albem Dig!!! Lazarus Dig!!! vrátili naději všem starým fanouškům a nalákali také množství úplně nových. Pro Kings of Leon, v našich krajích prakticky neznámou nashvillskou čtveřici, byl loňský rok vůbec nejlepším. Vydali ohromně přijaté čtvrté album Only by the Night a byli hvězdami největších evropských festivalů, anglického Glastonbury i dánského Roskilde.

Přehlédnout se nedají ani další projekty původem z Ameriky: pětice Deerhunter se svou třetí deskou Microcastle, eponymní debut newyorského uskupení Hercules And Love Affair, dvojka Oracular Spectacular tanečního dua MGMT nebo hiphopové album Tha Carter III Dwaynea Michaela Cartera, který si říká Lil Wayne.

Famózní návrat O největší radost roku 2008 se ovšem nepostarali žádní nováčci ani rockeři, chytnuvší svůj druhý dech. Jednou z nejlepších letošních desek podle několika portálů (mj. PopMatters), magazínů (mj. Uncus nebo Slant) i Lidových novin je třetí studiové album bristolské triphopové trojice Portishead. Jejich poslední živá nahrávka Roseland NYC Live vyšla v roce 1998 a pak se za kapelou na dlouhé desetiletí prakticky uzavřela hladina.

Jejich loňský návrat byl ovšem famózní a s přehledem se jim podařilo naplnit očekávání, která byla – po legendárních deskách Dummy a Portishead – obrovská. Vrcholnou formu stvrdili krátkou sérií živých vystoupení a zejména díky nim je ohlédnutí za loňskou mainstreamovou hudební scénou v mnohém snesitelnější.

***

Jednou z nejlepších letošních desek podle několika portálů (mj. PopMatters), magazínů (mj. Uncus nebo Slant) i Lidových novin je třetí studiové album bristolské triphopové trojice Portishead

Autor:

Vyzkoušely jsme mořský kolagen: Dokáže collalloc to, co slibuje?
Vyzkoušely jsme mořský kolagen: Dokáže collalloc to, co slibuje?

Mořský kolagen se stal jedním z nejzajímavějších trendů dnešní doby. Kolagenové produkty slibují posílení pleti, kvalitní vlasy, pevnější nehty a...