Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vítěz zvládl třiašedesát kliků

Česko

PRAHA Chcete i v pokročilém věku dokázat, že umíte kliky, shyby, výmyky a ovládáte skok do dálky z místa i švihadlo?

Těchto pět disciplín tvořilo náplň soutěže Železný senior pro sportovce nad 70 let, jejíž úvodní ročník se uskutečnil v tělocvičně Sokola Královské Vinohrady.

Jméno prvního vítěze?

Miroslav Cibula (70), plukovník v záloze z Týniště nad Orlicí. Bývalému gymnastovi zapsali 187 cm ve skoku do dálky z místa, 63 kliků, 23 shybů, 68 přeskoků švihadla a 10 výmyků na hrazdě.

„Doufal jsem, že bych mohl vyhrát, a splnilo se mi to,“ řekl šampion, který denně cvičí v Sokole, kde vede místní děti. „Musím se udržovat pohybem, jak jinak v našem věku,“ dodal.

Motivaci měli všichni podobnou, nicméně její části se lišily. „Když pan Saudek udělal sedm výmyků a moderátor řekl, že to bude asi nejvíc, kousl jsem se. Vždyť on není gymnasta! Tak jsem jich udělal deset,“ přiblížil Cibula.

Právě Jan Saudek, druhý v pořadí, se zase spletl a udělal 64 kliků, ovšem mimo plastovou láhev, které se soutěžící při každém kliku museli dotknout hrudí. „Tak jsem se při tom vyplival, že o deset minut později už jich bylo jen 51. Ale moje chyba,“ uznal Saudek, který stačil i žertovat. „To dělají ty ženské!“ smál se uličnicky, když mu napočítali 160 přeskoků přes švihadlo.

Ve vtipkování mu sekundoval šéf soutěže Josef Baloun, který nakonec rozdával všem jedenácti soutěžícím diplomy i čtvrtlitrové lahvičky vína. „To není pro vás, ale pro vaše rodiče, že byli tak hodní a umožnili vám účast,“ pravil s kamennou tváří a nejvíc rozesmál Miroslava Zelinku z Prahy, nejstaršího účastníka. Jeho výsledky? Dálka 91 cm, 14 kliků, tři shyby, tři přeskoky švihadla a konečné deváté místo. V 85 letech!

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!