Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Vítězná esej McCartneyho oslavuje Alžbětu II.

Česko

Když ji psal, bylo mu deset let. S prací na téma „popis korunovace královny“ tehdy porazil stovky dalších dětí v regionální literární soutěži a vyhrál. Mladý monarchista Paul McCartney.

LIVERPOOL/PRAHA Po více než padesáti letech se našla školní esej Paula McCartneyho. „Nádherná mladá královna Alžběta“, tak popsal britskou hlavu státu začínající nadějný spisovatel.

I když ve své práci udělal několik gramatických chyb, originální způsob popisu ceremoniálu udělal na všechny ohromný dojem. „Šťastné scény“ plné očekávání, které byly v dobu korunovace nové královny k vidění na ulicích mimo Buckinghamský palác, totiž srovnával s obdobím korunovace Viléma I. Dobyvatele.

Tu doprovázelo krveprolití Sasů, v neděli o tom informoval zpravodajský server BBC News. V této souvislosti budoucí „brouk“ napsal, že královská pravidla současné Británie jsou „spíše o lásce než o síle.“

Oslavné „zpěvy“ malého McCartneyho na adresu Alžběty II. komentoval i Ken Roach, nálezce dávno zapomenuté školní práce. „Nepřekvapuje mě, že to je prokrálovské. Musíme brát v úvahu nálady a postoje v té době i to, že jeho otec James byl také monarchista,“ prohlásil Roach s tím, že tak nejspíš přebíral názory otce, než aby je v té době vymyslel sám.

K úhlednému rukopisu se Roach dostal náhodou. Po vítězství v soutěži v roce 1953 totiž esej putovala do liverpoolské centrální knihovny, kde si jí ani v době té největší slávy Beatles nikdo nevšiml. Spisovatel ji zde objevil teprve nedávno, a to jen díky tomu, že právě pracuje na knize o rodině McCartneyových. Jedinečné „B“ jako Beatles Na padesát let nepovšimnuté práci je zajímavé rovněž použití anglické spojky but (ale). A to i přes výčitky opravujícího učitele, který poznamenal, že se nepoužívá na začátku věty. McCartney při psaní ozdobil počáteční písmeno B „kudrlinkou“. Ozdobné zakončení se mu nejspíš dost zalíbilo, protože ho použil i o několik let později. U nápisu „Beatles“ na čelní straně bubnu. Aniž by to tenkrát věděl, přispěl tak vlastně k jednoduchému, a přesto jedinečnému designu kapely.

Knihovna, která na svůj ukrývaný „poklad“ za ta léta už také dávno zapomněla, teď chystá esej slavného „brouka“ vystavit pro veřejnost. Učiní tak ale až v roce 2013, u příležitosti šedesátého výročí korunovace britské královny.

Autor: