Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav

Vítězství zařídili útočníci

Fotbalová reprezentace: Soustředění v Korutanech zpestřila výhra

BAD KLEINKIRCHHEIM V prvním herním testu před mistrovstvím Evropy si čeští fotbalisté proti amatérskému výběru St. Andrä s chutí zastříleli. Sobotní zápas na závěr soustředění v Rakousku ale spíš připomínal ostřejší trénink.

Česko - St. Andrä 5:1 Odhadnout sestavu, kterou už příští týden vyběhne k zahajovacímu utkání šampionátu, šlo na stadionu v Bad Kleinkirchheimu jen v hrubých obrysech. V obou poločasech se na trávníku vystřídaly prakticky dvě odlišné jedenáctky.

„Vyčíst z nich mnoho zatím nejde. Několikrát jsme museli improvizovat. Nejsme úplně kompletní,“ souhlasil trenér Karel Brückner. Volno od něj dostal brankář Čech, až tento týden se k týmu připojí Sionko s Pospěchem.

Zvlášť ve středové řadě se po téměř týdenním tréninkovém koloběhu ukazovalo, že souhra záložníků potřebuje ještě vyladit. „Věřím, že to bude mnohem lepší,“ tvrdil záložník Marek Matějovský po první prověrce.

Na cvičné utkání dorazila do Korutan spousta českých fanoušků. Fotbalovou událost roku si v horském letovisku nenechala ujít ani místní smetánka, za vstupenku s občerstvením se platilo 80 eur.

Sedmnáct stovek diváků mohlo sledovat především postupnou radost všech českých útočníků. Od Vlčka přes Kollera, Baroše a Fenina až k Svěrkošovi. „Také jsem si ale všimnul, že spoustu šancí zahodili,“ nepřeceňoval Brückner jejich příznivou bilanci.

Třeba Milan Baroš se v konfrontaci s třetiligovým soupeřem dlouho zastřeloval. Selhal i při penaltě, z níž se trefil pouze do břevna. „Na tréninku se ho pokouším marně zasáhnout a povede se mi to zrovna teď,“ posteskl si. Trefy do černého se dočkal až tři minuty před přestávkou, kdy přesně uklidil hlavou míč po centru Vlčka.

Právě s ním tvořil do přestávky podhrotovou dvojici, která měla ze stran doplňovat Jana Kollera jako jediného klasického útočníka. Taková role mnohem lépe seděla Vlčkovi. Na hřišti sršel pohybem. Kromě toho, že otevřel skóre, ještě na dva góly přihrál. „Nepřeceňoval bych to, i když se poslední týdny cítím v pohodě. Podobnou roli plním také v Anderlechtu,“ hodnotil Vlček svůj výkon. Jeho aktivity si Brückner všimnul. „Pro jeho univerzálnost a rychlost ho řadím hodně vysoko,“ přidal kouč pochvalu.

Po včerejším výklusu a odpoledním volnu se reprezentanti začali pomalu připravovat na cestu domů, kde je zítra čeká přátelské utkání s Litvou na stadionu v Edenu.

***

Česká sestava

1. poločas: Blažek - Ujfaluši, Rozehnal, Kováč, Jankulovski - Galásek, Matějovský, Polák - Vlček, Baroš - Koller.

2. poločas: Zítka - Grygera, Sivok, Rozehnal (72. Kováč), Kadlec -Plašil, Jarolím, Matějovský (72. Polák), Skácel - Fenin, Svěrkoš. České góly: 9. Vlček, 19. Koller, 42. Baroš, 62. Fenin, 87. Svěrkoš.

O autorovi| PETR ADAM, (od zpravodaje LN v Rakousku)