Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Víza do USA nahradí povolení tři dny předem

Česko

Jméno, bydliště a „teroristickou činnost“ budou muset uvést i lidé, kteří nyní jezdí za oceán jen na pas.

BRUSEL/WASHINGTON Zatímco většině Západoevropanů znepříjemní cestování, postkomunistickým státům otevře dveře do Ameriky -elektronická kontrola pasažérů. Bude se o ni muset žádat nejméně 72 hodin před odletem, provádět se bude přes internet, začne platit v lednu příštího roku a Čechům, Slovákům a dalším jí odpadne vízová povinnost do Spojených států. Hlavní obrysy nového amerického nástroje v rámci boje proti terorismu včera představil šéf vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff.

Elektronická kontrola cestujících - známá pod zkratkou ESTA -se bude týkat občanů všech sedmadvaceti států, které mají nyní bezvízový styk s USA. Ještě letos by se k nim mělo přidat osm zemí včetně Česka, Slovenska či Maďarska, na které se dosud vztahují víza, ale které zároveň splňují podmínky pro jejich zrušení. Souhlas s ESTA je jednou z nich.

Kontrola se bude rovnat vyplnění elektronického formuláře, který má být velmi podobný tomu, jenž nyní lidé vyplňují na palubě těsně před přistáním v USA. Cestující v něm bude muset uvést svoje jméno, bydliště, číslo pasu, číslo letu, adresu v USA a také odpověď na otázky, zda má na svém kontě teroristickou činnost, jestli chce v USA pracovat a případně zda prodělává infekční chorobu. To všechno nejméně tři dny před odletem.

„Přístup k těmto informacím umožní našim lidem určit, jestli pasažér představuje hrozbu, ještě předtím, než se nalodí do letadla,“ řekl k tomu Michael Chertoff. „Je to relativně jednoduchá a efektivní cesta, jak posílit naši bezpečnost, bezpečnost cestujících na palubě a zároveň jak udržet jeden z našich programů pro klíčové spojence,“ dodal.

Původní návrhy ESTA mluvily o kontrole 48 hodin před odletem a už tehdy vyvolaly kritiku. Státy, soukromé firmy a letecké společnosti varovaly, že to zkomplikuje zejména pracovní cesty byznysmenů, kteří se mnohdy rozhodují na poslední chvíli. Třídenní limit je tak pro ně ještě horší zprávou. Chertoff však bránil nastavení ESTA tím, že kontrola bude platit na dva roky a bude se týkat vícečetných vstupů.

ESTA je důležitým bodem také mezi unií a Washingtonem. Česko a další nové státy nedávno vyvolaly spory v Bruselu, když podepsaly jednostranné dohody o zrušení víz s USA. Komise je tehdy napadla, že o vízech nemohou jednat samy, protože ta spadají do kompetence unie. Nyní se proto čeká na kvalifikaci ESTA. Pokud by ji unie označila za jen jiný druh vízové povinnosti, Češi a další pravděpodobně nebudou mít tak volné ruce při sjednávání dohod s Američany.

Jde o vízum, nebo ne?

Zda je ESTA vízum a jak hodlá Brusel pokračovat, zatím není jasné. „Na hodnocení je příliš brzy. Musíme americký návrh nejprve zanalyzovat,“ řekl včera mluvčí Evropské komise pro záležitosti vnitra a justice. Jak dlouho to bude komisi trvat, nedokázal odpovědět.

Česká i slovenská vláda zatím vždy tvrdily, že ESTA není vízum. Aktuální reakci ministrů se nepodařilo do tohoto vydání LN sehnat. Český ministr vnitra Ivan Langer se má nicméně zítra sejít s komisařem pro vnitro Jacquesem Barrotem a ESTA bude jedním z témat.

***

„Přístup k těmto informacím umožní určit, jestli pasažér představuje hrozbu.“

O autorovi| Kateřina Šafaříková, stálá zpravodajka LN

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...