Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Víza rozdělila Evropu

Česko

Pro bezvízový styk budou USA chtít více informací o lidech cestujících na jejich území

BRUSEL (od stálé zpravodajky LN) „Byla to debata dvou táborů. Na jedné straně patnáct, na druhé dvanáct zemí. Shoda žádná.“

Těmito slovy komentoval nejmenovaný diplomat nyní už otevřený spor v unii kvůli americkým vízům. Ambasadoři členských států včera odkryli karty. Potvrdilo se, že zatímco starší země, jejichž občané létají do USA bez víz, odmítají kývnout na nové bezpečnostní požadavky Washingtonu na adresu unie, nováčci vidí v souhlasu cestu k volnému cestování za oceán a naopak řekli: chceme do toho jít.

Požadavky USA zpochybňují loni uzavřenou euro-americkou dohodu, na základě které se na druhý břeh Atlantiku už nyní posílá devatenáct údajů o každém člověku cestujícím z Evropy do Ameriky, a vyvolaly proto kontroverzi. Podle „memorand o porozumění“, jejichž podpis Washington vyžaduje od všech zemí unie, mají evropské vlády napříště zpřístupnit informace i o lidech, kteří jenom doprovodí svoje příbuzné k odletu anebo jakýchkoli „vytipovaných“ cestovatelích. Po všech zemích se také žádá souhlas s přítomností ozbrojených strážců na palubě (zatím je má Británie) a s repatriací Evropanů, kteří budou z USA vyhoštěni. Text jde nicméně ještě dál: podle některých interpretací je ve vágních větách skryt požadavek, aby měly příslušné americké úřady přístup do rejstříku trestů občanů daného státu a mohly by nahlížet i do historie daňových odvodů lidí, kteří je budou zajímat.

Praha chce podepsat jako první Brusel napadl požadavky USA jako „neakceptovatelné“ a vyzývá vlády unie, aby postupovaly společně. Jednota bloku ale padla ještě před pokusem jí dosáhnout. Česko jako první oznámilo zájem podepsat text. Má se tak stát během cesty premiéra Topolánka do USA na konci února. A včera se stejně dychtivě vyjádřili Estonci a Lotyši, kteří stejně jako Češi splňují kritéria pro zrušení víz. Není přitom jasné, jestli se Češi a další upíší ke všem zmíněným bodům. „Bude to politický příslib, ne právní dokument, a bude odlišný od memoranda, protože jde o výsledek jednání,“ řekl včera vicepremiér Alexandr Vondra. Konkrétní body odmítl odkrýt, s tím, že se tak stane až po podpisu. Smetl i argument zmíněný právníky v Bruselu, jestli jsou nové nároky USA v souladu s ústavami členských zemí. „S ústavou to nebude v kolizi. Může to jen vyžadovat novelu zákona,“ řekl Vondra.

Evropská komise „lituje“ českého přístupu i proto, že některé body memoranda - například podmínky repatriace občanů nebo předávání informací o pasech - nemohou národní vlády podepsat samy, protože hlavní kompetenci tu má Brusel. „Státy by se podpisem dostaly do rozporu s právem unie,“ tvrdí Jonathan Faull, který za komisi řeší otázku víz. Vondra tento argument už dříve odmítl.

Spěch nováčků, ale i Američanů, má důvod: podepsat dohody ještě před tím, než začne platit nová unijní smlouva, což se má stát příští rok. Smlouva totiž ze všech věcí zmíněných v memorandech dělá celounijní kompetenci a jednotlivým státům odebírá právo dohodnout se s USA na vlastní pěst.

***

Co žádají USA za zrušení víz

* Elektronickou kontrolu všech pasažérů (a to i těch, kteří přes USA jen projíždějí) několik dní před odletem do Ameriky; * Údaje o lidech, kteří cestující doprovodí na letiště a vstoupí do bezpečnostní zóny; * Informace o nově vydávaných, ztracených a zcizených pasech; * Převoz osob vyhoštěných z USA na náklady jejich země; * Ozbrojené strážce na palubách všech letů do USA.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!