Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda a Uber podepsaly memorandum. Řidiči musí splnit podmínky pro běžné taxikáře.

Česko

  14:44aktualizováno  21:15
PRAHA - Zástupci vlády a firmy Uber v pondělí podepsali společné memorandum. V něm se firma zavazuje ke zřízení českého živnostenského oprávnění, které jí zatím schází. Řidiči Uberu budou také muset splňovat podmínky pro běžné taxikáře včetně licence či zkoušky z místopisu. Jak vyplývá z textu memoranda, Uber také slíbil, že bude státu poskytovat data o jízdách řidičů kvůli výběru daní a že zajistí zavedení EET. Informovali o tom představitelé vlády a pražská primátorka Adriana Krnáčová. Podle Sdružení českých taxikářů, které proti Uberu protestovalo, ale stále nebude Uber podléhat tak přísným podmínkám jako běžné taxi.

Mobilní aplikace Uber. foto:  František Vlček, MAFRA

Provozovatelé taxi kritizovali firmy Uber a Taxify za to, že nedodržují zákon, jezdí bez licence a taxametrů. Taxikáři na protest proti působení obou firem v hlavním městě několikrát blokovali dopravu. Memorandum mělo být původně podepsáno do konce března, kvůli jednání o konkrétních bodech byl podpis odložen.

Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) memorandum stanoví pravidla, jaká bude Uber v budoucnu dodržovat. „Uber jako zprostředkovatel přepravy musí podnikat podle zákona o silniční dopravě. To znamená, musí mít koncesi, řidiči musí mít oprávnění, musí složit zkoušky,“ řekl Babiš. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) doplnila, že řidiči Uberu budou registrovat tržby v EET a firma bude poskytovat informace finanční správě pro daňové kontroly řidičů.

Memorandum bylo podepsáno i za účasti představitelů Prahy. „Jsem ráda, že se nám po vleklých jednáních podařilo dospět k dohodě,“ uvedla primátorka Krnáčová (ANO). Za čtvrt roku podle ní bude další jednání, na kterém se město a vláda plánují ujistit, zda Uber své závazky splnil.

Zavedení stanovené ceny

V dokumentu se Uber zavázal i k tomu, že bude spolupracovat při nutných legislativních úpravách týkajících se alternativních přepravců. Magistrát naopak firmě slíbil, že zabezpečí zkoušky řidičů, a to i v případě mimořádně zvýšeného zájmu.

„Jsme odhodláni zde v Praze dát věci do pořádku pro všechny uživatele, jak řidiče, tak cestující,“ uvedl na dotaz  šéf Uberu pro střední a východní Evropu Alexei Stakh. Doplnil, že firma už se změnami začala. Mezi ty již uskutečněné patří například zavedení předem stanovené ceny, což je jeden z bodů obsažených v memorandu. Firma chce také motivovat všechny řidiče k tomu, aby si zažádali o taxikářskou licenci. V procesu jejího získání je nyní zhruba 1000 z nich a společnost také přestala navazovat novou spolupráci s řidiči, kteří licenci nemají.

Memorandum ale podle Sdružení českých taxikářů situaci nenarovnalo. „Memorandum považujeme za pokus vlády vytvořit z části taxislužby jakéhosi kočkopsa, který se vymkne kontrole, zatímco ta zbylá bude přísně regulovaná a kontrolovaná,“ píše sdružení v prohlášení.

Na podpisu memoranda se vláda a Uber domluvily na začátku března a podepsáno mělo být podle původních plánů do konce března. Mluvčí vlády Barbora Peterová na začátku dubna  sdělila, že důvodem odkladů podpisu byly některé nevyjasněné body v memorandu.

Služby Uberu používá pře 300 tisíc lidí

Uber v minulosti argumentoval tím, že není taxislužbou, ale že zprostředkovává spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Tradiční taxislužby v uplynulých měsících uspořádaly na protest proti Uberu a Taxify několik pomalých jízd Prahou, kterými blokovaly dopravu. Babiš a Krnáčová po několika protestech vyzvali Uber dopisem, aby firma dodržovala zákony, nebo zvážila ukončení služeb v zemi. Taxikáři memorandum v uplynulých týdnech označili za generální pardon Uberu.

Služby Uberu v Praze využívá podle informací firmy 300 000 lidí, což znamená nárůst počtu zákazníků za poslední rok o 60 procent. Počet aktivních řidičů se zvýšil o polovinu na 2000 lidí. Z toho 90 procent má ještě jiný zdroj příjmu.

Uzavřené memorandum se společností Uber

Společnost UBER deklaruje svou ochotu a připravenost učinit nezbytné kroky ohledně následujícího:

1. Podnikat na území České republiky na základě živnostenského oprávnění pro živnost volnou 

2. Zprostředkovávat přepravy podle zákona č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě, ve znění pozdějších přepisů

3. Provést změny produktu a změny v mobilní aplikaci Uber tak, aby byly v souladu s tzv. režimem "smluvní přepravy"

4. Nejpozději do konce června roku 2018 sjednat se státem dohodu o pravidelné výměně informací v souladu v českým právem

5. Nejpozději do konce června roku 2018 sjednat se Státem dohodu o dobrovolném pilotním projektu v oblasti elektronické evidence tržeb pro přepravní služby

6. Podporovat dodržování daňových povinností ze strany řidičů samostatně výdělečně činných a právnických osob (dopravců).

7. Spolupracovat s příslušnými českými veřejnými orgány a poskytovat pomoc v souvislosti s předpokládanými legislativními změnami

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat