Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vláda chce pokračovat ve vývoji české vakcíny. Odhadované náklady dosahují čtvrt miliardy

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) foto: ČTK

Praha - Cílem rozhodnutí vlády o pokračování vývoje české vakcíny je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) zjistit, zda je možné v Česku vyvinout vakcínu, která by se předala k výrobě komerčním subjektům. Odborníci, kteří se na první fázi vývoje podíleli, mají nyní předložit návrh celého projektu. Z odhadovaných nákladů 250 milionů korun zatím nebyla uvolněna ani koruna, řekl Blatný po středečním jednání vlády.
  22:19

Do Česka má přijít až 22 milionů vakcín proti koronaviru. Pokud u výrobců nenastanou komplikace

Vláda v pondělí souhlasila s pokračováním vývoje české vakcíny, který byl loni kvůli dostupnosti komerčních vakcín zastaven. Projekt opakovaně sklidil kritiku odborníků. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka nemá smysl v něm pokračovat, podle zástupců Učené společnosti ČR je projekt naivní a nekompetentní.

Vláda rozhodla na základě jedenapůlstránkového dokumentu, který podle Blatného připravili lidé, kteří se na projektu v minulosti podíleli, tedy i poslankyně ANO a koordinátorky týmu Věry Adámkové. Vláda podle Blatného pouze projevila zájem o to, aby odborníci předložili návrh celého projektu. Cílem je zjistit, jestli je možné v Česku vyvinout vakcínu, která by se poté mohla předat ke komerčnímu dokončení a výrobě. 

EU se zabývá žádostí Česka o vypůjčení vakcín, Slovensko také projevilo zájem

„Cílem je využít veškerý potenciál, který ČR má, a myslím, že je to správná cesta,“ konstatoval. Až bude návrh projektu hotov, chce jej Blatný konzultovat i s jeho kritiky.

Na projektu české vakcíny loni pracovali odborníci ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ), Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Vývoj v první fázi stál 4,3 milionu korun. Blatný loni v prosinci řekl, že ve vývoji není třeba pokračovat, protože bude brzy k dispozici vakcína komerční. Dosud byly v EU registrovány tři vakcíny, a to od firem Pfizer/BioNtech, Moderna a AstraZeneca. Očkování kvůli nedostatku očkovacích látek není tak rychlé, jak se předpokládalo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!