Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Vláda chce privatizovat penze

Česko

Reforma důchodů nabírá obrysy: čtyřicátníci a mladší lidé by si měli spořit na vlastní účet

PRAHA Čtyřicátníci a mladší generace dostanou od Nečasovy vlády možnost, nebo dokonce povinnost spořit si na stáří na vlastní účet. Na rozdíl od současných penzistů by tak neměli být závislí jen na státu. Právě to má být hlavní pilíř důchodové reformy. Pro všechny tři koaliční strany jsou změny důchodů zásadním tématem, na kterém se chtějí profilovat. ODS včera jako poslední z nich představila své plány. TOP 09 i Věci veřejné ji předběhly, když své představy prezentovaly už koncem loňského roku.

Ve stranických vizích nejsou výrazné rozpory. Už teď se z nich dá odhadnout, jak by mohly důchody pro mladší generace vypadat. Kvůli velmi napjatým vztahům v koalici se ale dá očekávat, že se právě kvůli penzím, které jsou nejdůležitějším úkolem Nečasova kabinetu, strhne série ostrých střetů. Všechny strany ale dobře vědí, že zásadní reformu udělat musí, jinak by zemi hrozilo velmi rychlé snížení ratingu a prodražení státních dluhů.

ODS chce dát mladším lidem možnost, aby si až čtyři procentní body z 28 procent povinných odvodů na penzi přesměrovali na soukromý účet. Museli by si k nim pak přidat ještě další dvě procenta. Tím by se jim zároveň snížily povinné odvody do státního rozpočtu, ale ve stáří by od státu dostali i nižší důchod.

Premiér Petr Nečas však zároveň nabízí, že je ochoten dohodnout se i na jiných variantách. „Z naší strany je obrovská vůle ke kompromisu,“ zdůraznil Nečas. TOP 09 totiž na rozdíl od občanských demokratů prosazuje, aby spoření na penze na soukromé účty bylo pro lidi pod 40 let povinné. „Obáváme se, že jinak by k soukromým fondům převedli své peníze jen lépe vydělávající lidé a ti chudší by zůstali u státních důchodů, což by prohlubovalo státní dluhy,“ říká ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09).

ODS naznačuje, že právě tady je připravena na kompromis. „Na povinné spoření ve fondech bychom byli ochotni kývnout, pokud by hrozilo, že penzijní reforma vůbec nebude přijata,“ řekl Nečas. Kompromis ale z druhé strany nabízí i topka. „Povinné spoření pro nás není dogmatem,“ říká Drábek.

Pokračování na straně 3

Vláda chce privatizovat penze

Dokončení ze strany 1

Právě TOP 09 ještě před volbami stejně jako ODS slibovala pouze dobrovolné přesměrování povinných odvodů do soukromých fondů. To je i v koaliční smlouvě, protože ho v programu měly i Věci veřejné.

S nimi bude při dojednávání důchodů největší spor. Jejich lídr Vít Bárta se totiž po prohraných podzimních volbách rozhodl, že právě na penzích se jeho strana bude profilovat jako garant sociální citlivosti reforem. Už koncem listopadu přišli s konkrétními nápady a na rozdíl od dalších koaličních stran chtějí, aby soukromé penze hrály v příjmech budoucích důchodců jen velmi malou roli. Chtějí také, aby se při výpočtu důchodů přihlíželo k počtu dětí.

Největší spor se dá čekat o to, z čeho se do státního rozpočtu doplatí peníze, o které přijde, až si mladší lidé začnou spořit povinné odvody na soukromé účty. Premiér i ministr financí Miroslav Kalousek chtějí zvýšit sníženou sazbu DPH, která se platí třeba z potravin nebo léků. ODS i TOP 09 už připustily, že by se DPH mohla sjednotit na 19 procentech. Proti tomu se ale vymezují Věci veřejné. Sociální únosnost reforem chtějí demonstrovat hlavně tím, že nedovolí zdražení potravin.

Napětí do koalice už ale vnáší jen fakt, že si každá strana prezentuje vlastní reformní vize. To je nový trend Nečasovy vlády. Místopředseda TOP 09 Kalousek už zdůrazňuje, že si do resortu patřícího jeho straně sahat nenechá. „Jsem pevně přesvědčen, že návrh penzijní reformy představí ministr práce,“ říká.

***

V koaliční smlouvě se vládní strany shodly na tom, že se oddálí odchod do penze a lidé dostanou možnost posílat si část povinných odvodů na soukromé penzijní účty. Stranické pohledy na důchodovou reformu se ale v několika bodech liší.

ODS mladší lidé by dostali možnost přesměrovat si část povinných odvodů sociálního pojištění na soukromý účet v penzijním fondu v roce 2035 by lidé odcházeli do důchodu v 67 letech výpadek příjmů ve státním rozpočtu se dorovná vzestupem snížené sazby DPH, placené třeba z potravin nebo léků TOP 09 mladší lidé by si povinně museli platit 4 procenta svého příjmu do soukromých penzijních fondů věk odchodu do penze se posune minimálně na 65 let výpadek příjmů ve státním rozpočtu se dorovná vzestupem snížené sazby DPH VV nechtějí přesměrovat část povinných odvodů na soukromé účty i mladší generace by měly být závislé především na státních důchodech o výši penze by rozhodovalo i to, kolik mají lidé dětí odmítají zvýšení snížené sazby DPH V čem se koalice u důchodů neshodne

* Bude spoření na důchod dobrovolné, nebo povinné? * O kolik se sníží sociální pojištění? * Zvýší se kvůli financování penzí snížená sazba DPH?

Autor: