Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Ústavu používám tvůrčím způsobem, vláda důvěru poslanců teoreticky nepotřebuje

Miloš Zeman tvrdí, že vláda může teoreticky vládnout i bez důvěry poslanců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman tvrdí, že vláda může teoreticky vládnout i bez důvěry poslanců. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Vláda může podle prezidenta Miloše Zemana vládnout celé funkční období, a to i bez důvěry Poslanecké sněmovny. Alespoň teoreticky. „V čem se liší vláda bez důvěry od kabinetu s důvěrou Poslanecké sněmovny, když obě mohou vládnout maximálně čtyři roky?“ prohlásil Zeman.

„Voliči nějak rozdali karty, politici by s nimi měli umět hrát. To, že Andreji Babišovi coby vítězovi voleb všechny ostatní strany říkají, že jeho vládu nepodpoří a půjdou do opozice, je sice možné, to je politika,“ řekl Zeman ve čtvrtek v rozhovoru s generálním ředitelem TV Barrandov Jaromírem Soukupem v pořadu Týden s prezidentem.

Zeman upozornil, že Ústava České republiky nestanoví žádný termín, který by definoval, jak dlouho můře vláda bez důvěry Poslanecké sněmovny vládnout. „V čem se liší vláda bez důvěry od kabinetu s důvěrou Poslanecké sněmovny, když obě mohou vládnout maximálně čtyři roky? A o mně je známo, že používám Ústavu České republiky tvůrčím způsobem,“ zmínil Zeman část ústavy, podle které může prezident rozpustit sněmovnu a vyhlásit předčasné volby. Což by nastalo ve chvíli, kdy by vláda třikrát nezískala důvěru v parlamentu. „A já bych rád zdůraznil slovo může,“ poznamenal Zeman.

První dva pokusy má prezident, který jmenuje premiéra, třetí pokus náleží šéfovi nově zvolené Poslanecké sněmovny.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský varoval před překračováním hrany ústavy. To je ale podle prezidenta někdy potřeba. Každý úspěšný člověk se podle Zemana někdy na hraně pohyboval či nějakou dokonce překročil. „Někteří za to byli upáleni a teď se jim staví pomníky,“ dodal Zeman. Odhaduje, že povolební jednání nebudou trvat týdny, ale spíše měsíce.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Miloš Zeman tvrdí, že vláda může teoreticky vládnout i bez důvěry poslanců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Miloš Zeman tvrdí, že vláda může teoreticky vládnout i bez důvěry poslanců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Miloš Zeman tvrdí, že vláda může teoreticky vládnout i bez důvěry poslanců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...