3. listopadu 2017 9:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Ústavu používám tvůrčím způsobem, vláda důvěru poslanců teoreticky nepotřebuje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 379Diskuse
Miloš Zeman tvrdí, že vláda může teoreticky vládnout i bez důvěry poslanců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman tvrdí, že vláda může teoreticky vládnout i bez důvěry poslanců. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Vláda může podle prezidenta Miloše Zemana vládnout celé funkční období, a to i bez důvěry Poslanecké sněmovny. Alespoň teoreticky. „V čem se liší vláda bez důvěry od kabinetu s důvěrou Poslanecké sněmovny, když obě mohou vládnout maximálně čtyři roky?“ prohlásil Zeman.

„Voliči nějak rozdali karty, politici by s nimi měli umět hrát. To, že Andreji Babišovi coby vítězovi voleb všechny ostatní strany říkají, že jeho vládu nepodpoří a půjdou do opozice, je sice možné, to je politika,“ řekl Zeman ve čtvrtek v rozhovoru s generálním ředitelem TV Barrandov Jaromírem Soukupem v pořadu Týden s prezidentem.

Zeman upozornil, že Ústava České republiky nestanoví žádný termín, který by definoval, jak dlouho můře vláda bez důvěry Poslanecké sněmovny vládnout. „V čem se liší vláda bez důvěry od kabinetu s důvěrou Poslanecké sněmovny, když obě mohou vládnout maximálně čtyři roky? A o mně je známo, že používám Ústavu České republiky tvůrčím způsobem,“ zmínil Zeman část ústavy, podle které může prezident rozpustit sněmovnu a vyhlásit předčasné volby. Což by nastalo ve chvíli, kdy by vláda třikrát nezískala důvěru v parlamentu. „A já bych rád zdůraznil slovo může,“ poznamenal Zeman.

První dva pokusy má prezident, který jmenuje premiéra, třetí pokus náleží šéfovi nově zvolené Poslanecké sněmovny.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský varoval před překračováním hrany ústavy. To je ale podle prezidenta někdy potřeba. Každý úspěšný člověk se podle Zemana někdy na hraně pohyboval či nějakou dokonce překročil. „Někteří za to byli upáleni a teď se jim staví pomníky,“ dodal Zeman. Odhaduje, že povolební jednání nebudou trvat týdny, ale spíše měsíce.

tan, Lidovky.cz
  • 379Diskuse
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.