Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Vláda: Gruzie se nemá dělit

Česko

Topolánkův kabinet bude v pondělí na summitu EU prosazovat i rekonstrukci země

PRAHA Budeme prosazovat zachování stávajících hranic Gruzie i s Jižní Osetií a Abcházií. Kromě toho je jednou z našich priorit prosazení obnovy země po nedávném konfliktu s Ruskem. Na takové výchozí pozici pro pondělní mimořádný summit Evropské unie se včera dohodla česká vláda.

Jednání EU o Gruzii svolal francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země nyní unii předsedá.

Na postoji kabinetu Mirka Topolánka tak příliš nezměnily ani přestřelky s prezidentem Václavem Klausem, ani výhrady opozice v čele s Jiřím Paroubkem.

„Ten mandát je v kontextu včerejší diskuse s panem prezidentem. V mandátu se omezujeme na věci, které Evropská unie může a které musí,“ tvrdil ale po jednání vlády Topolánek.

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga je mandát pro premiéra k jednání EU poměrně volný. „Nejdůležitější je pomoc, rekonstrukce Gruzie,“ uvedl ministr zahraničí. „Česká vláda už se usnesla o naší české pomoci Gruzii, bude to zhruba 150 milionů Kč. Usilujeme o to, aby se EU v této otázce sjednotila, aby byl určitý plán rekonstrukce Gruzie. O tom bude z naší strany vedena diskuse,“ dodal Schwarzenberg.

Premiér pak podotkl, že celé pondělní jednání by mohlo začít coby dárcovská konference pro Gruzii. Tento nápad podle českého ministerského předsedy podporuje například německá kancléřka Angela Merkelová.

Špičky Evropské unie hodlají v pondělí řešit i vztah k Rusku, které uznalo nezávislost proruských separatistických provincií Jižní Osetie a Abcházie.

„Jde o to, jaká míra kritiky ve vztahu EU–Rusko zazní. Země EU jsou jednotné, že kritika zaznít má, nejsou ale jednotné v její hloubce,“ konstatoval Topolánek. Podle vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry musí Rusko splnit podmínky navržené Sarkozym a z Gruzie se skutečně stáhnout, jinak bude podle ministra ohroženo „strategické“ partnerství unie s Ruskem.

Prezident Václav Klaus, který se na rozdíl od Topolánkova kabinetu při konfliktu stavěl spíše na stranu Ruska, se včerejšího jednání vlády přes pozvání nezúčastnil. Už po úterní schůzce s Topolánkem, Schwarzenbergem a Vondrou vysvětlil, že vzhledem k rozdílnosti názorů by jeho účast na jednání postoj vlády nezměnila.

Socialisté pak kritizují za jednostranný postoj kabinet i Klause. Ani oni však nejsou jednotní. Například první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka se na rozdíl od Paroubka a stínového ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka staví spíše na stranu Gruzie a ruský vpád přirovnal k srpnu 1968.

Autor: