Nejdůležitější osobou, která rozhoduje o obsahu řeči, je britský premiér, královna do ní nijak nezasahuje, pouze ji přečte.
Obvykle se tato ceremonie odehrává v listopadu, nejpozději začátkem prosince. Ve volebních letech, kdy je rozpuštěn parlament, se uskuteční krátce poté, co je sestavena nová vláda.
Jedná se o největší událost parlamentního roku a vše probíhá podle zaběhnutých tradičních pravidel. Královna Alžběta II. do parlamentu obvykle přijíždí v doprovodu svého manžela, vévody z Edinburghu. Řeč pak přednáší zásadně z nejvýše položeného křesla v britské Sněmovně lordů (britský panovník do Dolní sněmovny nevkročil už od roku 1642). Přítomni jsou členové obou komor parlamentu.
Tradice zahajování parlamentního roku panovníkem sahá v Británii až do 16. století. Současná podoba události se datuje do roku 1852, kdy bylo po požáru přestavěno sídlo parlamentu – Westminsterský palác.
Letos to měla britská vláda komplikovanější Ve zhruba půlhodinovém proslovu královna zdaleka nestihne přednést podrobný program vlády, a tak je strategicky velmi důležité promyslet, jak obsah sestavit. Obvykle je to předmětem několikaměsíčního boje mezi jednotlivými ministry, kteří se každý snaží prosadit svoji agendu.
Letos tak měli výjimečně naspěch, protože na sestavení řeči měli pouhých 10 dnů. Jak poznamenala BBC, situace byla o to komplikovanější, že se poprvé po 65 letech museli spolu domluvit koaliční partneři.