Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dostal žlutou kartu, řekl o Blažkovi premiér Fiala. Příště mu hrozí vyhazov

Česko

  7:03aktualizováno  17:59
Premiér Petr Fiala si pozval „na kobereček“ ministra spravedlnosti Pavla Blažka kvůli jeho setkání s Martinem Nejedlým, lobbistou s neprůhlednými vazbami v Rusku a poradcem bývalého prezidenta Miloše Zemana. „Dostal žlutou kartu, myslím, že všichni rozumí, co to znamená,“ řekl Fiala.

Ve fotbale znamená žlutá karta poslední varování před eventuální dalším prohřeškem. Po něm už totiž následuje ve fotbale červená karta a vyloučení. Ministr spravedlnosti tak dostal od premiéra varování.

Blažek setkání s Nejedlým hájil v Senátu, kde ho k tomu vyzval lidovec Jiří Čunek. „Dnes jsem byl na docela dlouhé poradě s panem předsedou vlády a nejen s ním. Myslím si, že veškeré výstupy z této porady budou známy během tohoto dne,“ řekl Blažek. Spolu s ním byl u premiéra také šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

„Dovolte mi snad říci jednu věc. Mohu ujistit Senát a kohokoli dalšího a docela mě mrzí, že z toho večera nejsou žádné nahrávky, že obsahem těch rozhovorů nebylo absolutně, ale absolutně vůbec nic, za co bych se já mohl stydět. V tomto smyslu spím naprosto klidně,“ prohlásil ministr spravedlnosti.

„A pokud má někdo představu, že já se plánovaně sejdu s někým takto v restauraci a budu s ním řešit nějaké zásadní věci, například naši orientaci mezinárodní směrem k Rusku a podobně, tak tím v podstatě říká, že jsem blázen. Ne idiot, ale blázen. To setkání bylo opravdu náhodné,“ řekl Blažek.

Co nedomyslel politicky, že je upovídaný člověk. „Když se zakecám, neodcházím,“ prohlásil ministr spravedlnosti. Nedomyslel, jak se dá některá věc popsat a co z toho může být. Do Senátu dorazil hodinu před polednem hájit za vládu některé její návrhy.

To bylo přes čáru, rozzlobil Čunek šéfa klubu ODS a TOP 09

Čunkova výzva Blažkovi naštvala ODS. „Tohle opravdu bylo přes čáru,“ ohradil se proti Čunkovi šéf senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.

To, že Blažek za premiérem Fialou zamíří, řekl ráno iDNES.cz právě Nytra. „Tohle je kompetence pana premiéra,“ odvětil Nytra na dotaz, jak by měl Fiala naložit s Blažkem, proti němuž svolává odpoledne happening nedaleko Úřadu vlády Milion chvilek pro demokracii.

Lídři pětikoalice budou o Blažkovi jednat večer. Piráty čeká hlasování o tom, aby v rámci svých možností navrhli okamžité odvolání Blažka.

To vše se odehraje kvůli schůzce ministra Blažka z ODS s Martinem Nejedlým, lobbistou s neprůhlednými vazbami v Rusku a externím poradcem bývalého prezidenta Miloše Zemana.

Ministr jejich pětihodinové setkání v žižkovské restauraci vysvětloval jako „náhodné setkání kvůli bouřce.“ Blažek v pondělí rozeslal své vyjádření, kde se za setkání s lobbistou Nejedlým omlouvá. „Chci se omluvit všem, kterých se dotkla zpráva o mém soukromém setkání s Martinem Nejedlým. Ačkoli setkání bylo náhodné a nejednalo se o žádnou předem plánovanou pracovní schůzku, chápu, jaký dojem její zveřejnění vyvolalo v řadách široké veřejnosti,“ uvedl ministr Blažek.

Za chybu premiér Petr Fiala považuje, že Blažek ihned nevyhodnotil všechny politické souvislosti, problémy kolem osoby Nejedlého, a neodešel.

Ve stejnou dobu, kdy Blažek vysvětloval svou schůzku s Nejedlým senátorům, lobbista řekl Seznam Zprávám, že se s ministrem sešel i před 3 až 4 měsíci. Účel schůzky nevysvětlil.

Blažek setkání následně v tiskové zprávě popřel. „Po skončení mandátu prezidenta Miloše Zemana se žádná schůzka mezi mnou a Martinem Nejedlým nekonala,“ napsal.

„Pokud by se ukázalo, že nemluvil pravdu, tak po žluté kartě následuje červená,“ řekl premiér Petr Fiala.

Blažek chtěl odpoledne vystoupit na happeningu s názvem Poslední kapka Pavla Blažka, který nedaleko Úřadu vlády svolalo sdružení Milion chvilek pro demokracii. Pořadatelé ale Blažka vystoupit nenechali. Nebylo by to podle nich vhodné. Na protestu proti ministrovi se sešla zhruba stovka lidí, později se jejich počet zvýšil na necelé tři stovky.