Zásadní změny Nečas stále hodlá prosadit jak v případě důchodů, tak i u rodinné politiky a zákonných úprav vztahů mezi zaměstnavateli a zaměstnanci.
„Všechny důležité předlohy musely být stejně projednávány individuálně,“ uvedl Nečas s tím, že individuálně pro ně musela být získávána i podpora v Poslanecké sněmovně. „To byl v podstatě proces uplynulých dvou let, na té situaci se nezměnilo nic,“ prohlásil Nečas, jemuž se tímto způsobem již dříve podařilo prosadit například zákonnou úpravu první etapy penzijní reformy. Zákon upravující parametry důchodového systému začne platit od 1. ledna příštího roku.
Jeho zavedením se například začne prodlužovat doba odchodu do důchodu u mužů až na 65 let. Zájemcům o brzký odchod ze zaměstnání naopak umožní odejít do předčasného důchodu až o pět let dříve.
Příprava dalších dvou etap důchodové reformy bude podle Nečase pokračovat.
„Byl sestaven expertní tým, který na těchto věcech pracuje a bude pracovat dál,“ prohlásil Nečas.
Ministr předpokládá, že poslanci schválí také připravovaný „prorodinný“ balíček.
Změna má zavést týdenní otcovskou dovolenou, vzájemnou rodičovskou výpomoc při hlídání dětí a daňové výhody pro firmy, které zřídí školku pro děti svých zaměstnanců. Předseda sněmovní komise pro rodinu Tomáš Kvapil (KDU-ČSL) již loni při projednávání normy očekával, že bude mít ve sněmovně podporu napříč stranami.
Naděje na nový zákoník „Považoval bych za vrchol politické krátkozrakosti a omezenosti smést balíček ze stolu,“ konstatoval Nečas.
Nečas vidí nadějně také budoucnost připravovaného zákoníku práce, a to i přesto, že proti jeho koncepci dlouhodobě vystupují odbory. Ty v případě přijetí zákoníku práce nevylučují vlnu velkých stávek. Nečas je přesto přesvědčen, že odboráři ještě mohou změnit názor.
„Budeme intenzivně jednat se sociálními partnery. Tento návrh je projednáván se sociálními partnery v takové míře, v jaké ještě žádná novela jakéhokoliv zákoníku nebyla projednávána,“ dodal Petr Nečas.