Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda kupuje 246 bojových vozidel pěchoty a mění pravidla pro státní zástupce

Česko

  15:38aktualizováno  16:34
Vláda schválila nákup 246 švédských bojových vozidel pěchoty za 59,7 miliardy korun včetně DPH. „Je to zcela stěžejní,“ řekl po jednání vlády premiér Petr Fiala. První BVP by měla do Česka dorazit podle ministryně obrany Jany Černochové v roce 2026.

Zástupce ministerstva obrany po rozhodnutí vlády podepsal příslušné smlouvy. Jde o největší armádní nákup v novodobé historii České republiky a o jednu z největších státních zakázek vůbec.

Součástí tendru je pořízení také 29 dílenských vozidel nebo náhradních dílů. Švédsko smluvně garantuje, že podíl českých firem na výrobě dosáhne nejméně 40 procent hodnoty zakázky, v opačném případě budou následovat sankce. Výrobce počítá s využitím asi tří desítek českých firem, smlouvy s hlavními dodavateli již podepsal.

Všechna bojová vozidla pěchot, která se rozhodla vláda koupit, by měla být v Česku do roku 2030, řekla po jednání vlády ministryně obrany.

Vláda Černochovou také ve středu pověřila jednáním s Německem o možném společném nákupu bojových tanků Leopard v nové verzi 2A8. Má jednat o možnosti připojit se k německému tendru.Má se jednat o nákupu asi sedmi desítek tanků, přičemž hodnota tendru bude řádově desítky miliard korun.

Černochová na středeční jednání vlády dorazila rovnou po příletu z USA, kde v úterý podepsala česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci DCA.

Nejvyšší státní zástupce na 7 let a jen jednou

Zavedení sedmiletého funkčního období pro nejvyššího státního zástupce či možnost jeho odvolání v kárném řízení přináší návrh novely zákona o státním zastupitelství, kterou na návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka podpořila vláda. Pokud změnu zákona schválí i parlament, nikdo by nemohl být být jmenován nejvyšším státním zástupcem více než jednou.

Istanbulská úmluva: Česko se zdrží hlasování

Česká republika se zdrží při hlasování o celoevropské platnosti takzvané Istanbulské úmluvy. Po jednání vlády to řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Istanbulská úmluva nebyla zatím ratifikována ani v českém parlamentu.

Úmluva odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Násilí vůči ženám dokument vnímá jako porušování lidských práv a diskriminaci.

Blažek za paradoxní označil, že by návrh měla schvalovat Rada ministrů dopravy. Po jednání vlády řekl, že za Česko bude hlasovat ministr dopravy Martin Kupka

„Ta novela se předkládá hlavně proto, aby se zavedlo funkční období vedoucích státních zástupců. Zatím to máme neupraveno a v praxi to vlastně znamená, že vedoucí státní zástupci jsou de facto neodvolatelní,“ řekl už při příchodu na jednání vlády ministr Blažek. Sedmileté funkční období má být na všech stupních státního zastupitelství.

„Zpřísňujeme podmínky odvolání nejvyššího státního zástupce. Jakub Michálek navrhl, aby ho vláda mohla odvolat pouze tehdy, pokud vědomě poruší své povinnosti nebo výrazným způsobem ohrozí důvěru v práci úřadu,“ napsal na Twitteru vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš. Michálek je šéfem poslaneckého klubu Pirátů.

„Snažím se, aby funkcionáři státního zastupitelství měli funkční období jako soudci. Protože za dnešního stavu zákona daného dohromady s některými judikáty Nejvyššího správního soudu je téměř nemožné odvolat téměř jakéhokoli vedoucího státního zástupce. A bude velká debata, jestli nejvyšším státním zástupcem může být někdo, kdo není v soustavě státního zastupitelství, například soudce nebo advokát,“ řekl před pár dny v rozhovoru pro MF DNES Blažek.

Novela zákona o státním zastupitelství počítá se zavedením požadavků na odborné a manažerské schopnosti nejvyššího státního zástupce či možnost jeho odvolání v kárném řízení.

Nyní nejvyššího státního zástupce jmenuje vláda na návrh ministra spravedlnosti a kabinet ho na návrh ministra může odvolat bez udání důvodů.

Šéfem žalobců se podle návrhu nemůže stát státní zástupce, jemuž bylo pravomocným rozhodnutím uloženo kárné opatření, pokud nebylo zahlazeno.

Úprava zákona o zbraních a střelivu

Ministři ve středu schválili i úpravu zákona o zbraních a střelivu. Podle ní by místo fyzických zbrojních průkazů či licencí v budoucnu mohlo lidem stačit existující oprávnění k používání zbraní v centrálním registru zbraní.

Novela počítá s různými možnostmi, jak bude možné oprávnění prokázat. Kromě elektronické cesty ponechává i konzervativnější možnosti, jako je vydávání zbrojních listů na kontaktních místech veřejné správy.

Ruší také místní příslušnost, držitelé zbraní tak už nebudou muset vyřizovat záležitosti pouze v kraji, kde mají trvalý pobyt. Podle ministerstva jsou hlavními benefity novely digitalizace, zrušení zbytečného papírování a celkové zvýšení uživatelského komfortu pro legální držitele zbraní.