Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Kurzarbeit bez výsledku.‘ Jednání zástupců vlády, odborů a zaměstnavatelů shodu nepřineslo, uvedla Maláčová

Česko

  17:56
Praha - Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů zatím nenašli shodu na nastavení pravidel kurzarbeitu. Pondělní dvouhodinové mimořádné jednání širšího předsednictva tripartity skončilo bez výsledku. Sdělila to ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí ČR. foto:  Michal Šula, MAFRA

Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula řekl, že se dál bude hledat kompromis. Odbory proto navrhují prodloužit dočasný kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky na mzdy do konce roku, aby byl čas na přípravu kurzarbeitu.

Na kurzarbeitu se vláda opět nedohodla. Podle Babiše šlo o ‚klasický souboj‘ mezi Schillerovou a Maláčovou

Kurzarbeit představuje zkrácenou pracovní dobu při ekonomických či jiných potížích. Firma platí zaměstnancům za odpracované hodiny, stát jim pak poskytuje část mzdy za neodpracovaný čas. Vláda o návrhu novely s nastavením pravidel jednala minulé pondělí i ve středu, shodu ale nenašla a nerozhodla. V pondělí měla zasedat od 14:00. Premiér Andrej Babiš (ANO) svolal ale mimořádnou schůzku se zástupci zaměstnavatelů a odborů. „ Kurzarbeit bez výsledku ,“ poznamenala po dvouhodinovém jednání ministryně.

Pondělního jednání se zástupci odborové konfederace, Svazů průmyslu a dopravy či Hospodářské komory se vedle Babiše a Maláčové účastnil i šéf ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček a vicepremiéři Alena Schillerová a Karel Havlíček (oba za ANO). „Je jisté, že kurzarbeit kabinet v pondělí neschválí. Bude se hledat kompromis. Rozdíly tu stále jsou,“ míní Středula.

Kurzarbeit by měl podle plánu od listopadu navázat na dočasný vládní program Antivirus s příspěvky na mzdy, který má skončit na konci října. Odbory navrhují, aby vláda vyplácení podpor prodloužila do konce roku. Podle Středuly by tak vzniklo víc prostoru pro přípravu a přijetí kurzarbeitových pravidel. O případném prodloužení Antiviru mluvili už dřív i zaměstnavatelé.

V Praze nově platí přísnější covidová opatření, vláda projedná návrh zákona o kurzarbeitu

Shoda podle informací  není třeba na výši kurzarbeitové náhrady, kterou by měl pracovník dostávat od státu za neodpracované hodiny. Rozpor je také v tom, kdy by se mělo ke kurzarbeitu přistoupit. Podle poslední dostupné verze novely o zaměstnanosti opatření vždy měla zavést jen vláda. Zaměstnavatelé i někteří ekonomové jsou proti. Podle nich se má nástroj začít využívat při určitých ekonomických potížích, ne po politickém rozhodnutí. Rozpory jsou i v pohledu na to, jaké by firmy se zkrácenou prací měly platit odvody. Nejasnosti jsou i u nastavení vzdělávání lidí, pro něž podnik nemá práci. Jasné nejsou ani dopady na státní rozpočet či další záležitosti.

Autor: