Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Vláda otevřela trh cizincům

Česko

Česko nutně potřebuje pracovníky ze zahraničí, vláda proto chce zavést tzv. zelené karty

PRAHA Kritický nedostatek pracovníků v některých oborech donutil vládu zjednodušit zaměstnávání lidí ze zemí mimo Evropskou unii. Včera proto ministři schválili změnu zákona o zaměstnanosti, která místo několika různých povolení zavádí jen tzv. zelenou kartu a výrazně zkracuje vyřizovací lhůty.

„Počet volných míst v České republice dosahuje 150 tisíc a tuto zahraniční sílu potřebujeme. Především v oblasti průmyslu,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Potřební lidé se nedostávají hlavně v dopravě, ale také například ve zdravotnictví.

„Změny jsou naprosto nutné a je dobře, že je vláda udělala. My jsme pro to také od počátku dělali maximum. Jen škoda, že k tomu nedošlo už před nějakými deseti lety,“ komentoval rozhodnutí vlády prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Na řešení situace je podle něj nejvyšší čas.

„Skutečně to není žádná legrace, nedostatek pracovních sil je limitujícím faktorem celé naší ekonomiky,“ varoval Míl.

Zelená karta je současně pracovním povolením, které se dnes musí získat na úřadu práce, a povolením k pobytu, jež vydává cizinecká policie. Její vydání je vázáno na konkrétní pracovní místo. Do databáze zelených karet přitom bude okamžitě nabídnuto každé volné místo, které do měsíce neobsadí pracovník z Česka nebo Evropské unie. Doposud byla lhůta trojnásobná, tedy 90 dnů.

„Je to významné zrychlení a odstranění byrokracie, včetně byrokracie pro podnikatelskou sféru,“ dodal Nečas. Lhůta pro vystavení zelené karty je 30 dnů od požádání a cizinec by měl prakticky okamžitě dostat vízum, aby si ji mohl vyzvednout již na našem území.

Zákon navíc obsahuje možnost, jak lhůty ještě více zkrátit. Cizinci spadající do kategorie takzvaného „klíčového personálu“ by se totiž mohli o práci ucházet okamžitě. Neplatí tak pro ně třicetidenní lhůta, kdy se o volnou pozici mohou ucházet jen občané Evropské unie. To se týká především vysoce kvalifikovaných lidí s vysokoškolským vzděláním.

Cizinců zaměstnaných v tuzemských firmách dlouhodobě přibývá a pocházejí ze stále vzdálenějších zemí. Jen v Praze pracují desítky tisíc zahraničních pracovníků. Významně rostou zejména počty lidí z Polska, Bulharska, Vietnamu nebo Mongolska.

Naopak podíl slovenských občanů spíše klesá. „Důvodem snížení dominantní role slovenských zaměstnanců je růst slovenské ekonomiky a s tím související vyšší nabídka pracovních míst,“ řekl obchodní ředitel pracovní agentury Trenkwalder Pavel Kačán.

***

Nedostatek pracovních sil je limitujícím faktorem celé naší ekonomiky

Autor: