Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Vláda oznámila podmínky prodeje Českých aerolinií

Česko

PRAHA Vláda včera stanovila podmínky pro investory, za jakých se mohou ucházet o koupi národního leteckého dopravce České aerolinie (ČSA).

Zájemci o získání státního téměř 92procentního podílu v ČSA budou muset mimo jiné zaručit, že letecká přeprava zůstane hlavním předmětem podnikání společnosti i v budoucnosti, že domovským letištěm bude nadále pražská Ruzyně a že si ČSA zachovají status českého národního dopravce. Po splnění těchto podmínek se pak stane hlavním kritériem výběru cena.

Premiér Mirek Topolánek odmítl zveřejnit datum, odkdy bude vláda přijímat nabídky investorů.

Vláda by však nového vlastníka ČSA chtěla znát v průběhu září. Poté přistoupí k privatizaci Letiště Praha. Topolánek připustil, že privatizací Letiště Praha se „uvolní prostor pro privatizaci letiště“. Pakliže by se novým majitelem ČSA stala například některá z východoasijských aerolinek, mohla by v budoucnosti využívat ruzyňské letiště jako terminál k přestupům na dlouhé lety do Asie, uvedl analytik firmy Cyrrus Jan Procházka. Tím by došlo k dalšímu výraznému posílení počtu odbavených pasažérů na ruzyňském letišti.

Privatizační řízení, ze kterého vzejde nový majitel ČSA, bude dvoukolové.

V prvním kole musí zájemce prokázat plnění základních ekonomických a technických kritérií a bude prověřen i z hlediska zahraničněpolitické bezpečnosti. O nákup téměř 92procentního podílu v ČSA již projevily zájem společnosti Travel

Foto LN–Tomáš Krist

Service a také ruský Aeroflot. Právě zájem ruské firmy vyvolal zejména u některých ministrů KDU-ČSL znepokojení. Ti požadují zohlednění bezpečnostních hledisek při privatizaci ČSA. Ministerstvo financí proto doplnilo svůj původní privatizační plán tak, aby více zohlednilo strategické zájmy státu, uvedl ministr sociálních věcí Petr Nečas. „Nyní je kladen větší ohled na strategické zájmy státu,“ uvedl včera po jednání vlády Nečas.

Podle Topolánka by do druhého kola výběrového řízení mělo postoupit pět až sedm společností. Odhady výnosů z prodeje aerolinií se různí. Většinou se pohybují od 3,5 miliardy do pěti miliard korun.

Ekonomický expert ČSSD pro oblast ekonomiky Jiří Havel zpochybnil vhodnost termínu privatizace ČSA. „Nyní, v době hospodářské recese, o které někteří hovoří dokonce jako o krizi, budou mít investoři omezený přístup k penězům a za vlastní prostředky nákup ČSA nepořídí,“ řekl Havel.

Analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka však argumentoval, že pro privatizaci ČSA hovoří dobrá finanční situace firmy. Ta se díky restrukturalizaci vedené manažerským týmem prezidenta ČSA Radomíra Lašáka po několika letech dostala ke konci loňského roku zpět do zisku. Ještě v roce se přitom aerolinky pod vedením Lašákova předchůdce Jaroslava Tvrdíka ocitly na pokraji bankrotu.

Autor: