Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Fiala navštívil Ústecký a Karlovarský kraj. S hejtmany se shodl na těžbě lithia

Česko

  14:34aktualizováno  17:49
Premiér Petr Fiala se spolu s členy vlády sešel na výjezdním zasedání s hejtmany Ústeckého a Karlovarského kraje. Jedním z témat bylo i plánované zahájení těžby lithia, ložisko u Cínovce je největší v Evropě. Premiér a hejtmani se shodli na tom, že těžba je pro Českou republiku strategicky důležitá. Hejtmani měli výhrady k informovanosti obcí ohledně možných míst těžby.

Vláda projednala aktuální stav výstavby dopravní infrastruktury v obou krajích, informace o čerpání prostředků z fondů Evropské unie či situaci v bydlení a sociálním začleňování v Ústeckém kraji. „Nechceme vládnout z Prahy, jezdíme i do regionů,“ sdělil na začátku tiskové konference premiér Fiala a poděkoval starostovi Kadaně za pohostinnost.

Po skončení schůze vláda jednala s radami Ústeckého a Karlovarského kraje a poté se starosty okolních obcí. Ústecký kraj vedle Karlovarského patří podle srovnání Českého statistického úřadu prezentovaného na počátku letošního roku mezi nejchudší.

Petr Fiala a jeho vláda to chce změnit mimo jiné zlepšením dopravního spojení, které by podle něj potenciál krajů výrazně zvedlo. Pomoct může například dnes otevřený obchvat Loun a další úseky dálnice D7. Důležitá je podle Fialy i modernizace železniční sítě, zmínil přípravu vysokorychlostních tratí, například z Prahy do Lovosic.

Premiér zmínil také negativní sociální jevy jako obchod s chudobou, se zástupci krajů se bavil i o významu digitalizace či cílenější sociální podpory. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle premiéra chystá reformu sociálního systému. Obchod s chudobou v oblasti bydlení mají vyřešit i takzvané „cenové mapy“.

Plánovaná těžba lithia v Krušných horách vyvolává řadu negativních reakcí místních obyvatel. Lidé v okolí Cínovce, Dubí i Teplic se obávají zhoršení kvality života, dopadu na krajinu či vlivu na podzemní vody. „Je potřeba aby dotčené obce i samosprávy dostaly více informací, bude se tím zabývat reprezentant vlády,“ doplnil Petr Fiala.

Těžba lithia je podle vlády jedním z kroků v transformaci. „Umožňuje nám to vytvářet nová pracovní místa i příležitosti, krajům to přinese výhody,“ dodal Fiala. Ústecký kraj těžbu lithia podle slov jeho hejtmana Jana Šillera (ANO) chce, potřebuje ale všechny informace pro občany. „Těžba je strategická pro všechny,“ konstatoval po jednání Šiller.

Ústecký hejtman mluvil také o socioekonomické situaci kraje, která se prolíná i do školství. Vládě proto navrhl zákon o dostupném bydlení.

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kuhlánek (Karlovarská občanská iniciativa) řekl, že vláda ve svém programovém prohlášení deklarovala jeho regionu pomoc. „Zatím jsme nedostali takovou, jakou jsme čekali,“ sdělil Kulhánek. Mezi priority zmínil hejtman dopravu, konkrétně napojení dálnice D6 na německou síť. Mluvili také o nutnosti prodloužení ranveje karlovarského letiště.

Investice za 14 miliard

Hlubinné dolování lithia, které se používá k výrobě baterií, připravuje společnost Geomet, v níž nadpoloviční většinu vlastní Severočeské doly, člen skupiny ČEZ. Závěrečná studie proveditelnosti bude k dispozici koncem letošního roku. Začátek těžby se předpokládá v letech 2026 až 2028.

Ložisko u Cínovce je největší v Evropě, v lokalitě jsou tři procenta světových zásob. Plánovaná roční produkce je 1,7 až 2,3 milionu tun rudy, ze které se vyrobí přibližně 25 000 tun odběratelem požadované formy lithia, což podle technologie a velikosti baterie odpovídá asi 400 tisíc až 800 tisíc kusů elektromobilů. Celková investice do těžby je podle ředitele Severočeských dolů Iva Pěgřímka okolo 14 miliard korun.

Vláda cyklus výjezdů do krajů zahájila v březnu, kdy jednala v Jeseníku, poté v červnu zavítala do Vimperka na Prachaticku. Na výjezdních zasedáních se také tehdy ministři věnovali hlavně tématům souvisejícím přímo s navštíveným místem či problematikou regionů obecně. Vedle společného zasedání ministři v regionech podnikají i řadu samostatných návštěv podniků, zdravotnických zařízení či organizací.

Autoři: ,