Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Vláda požádá o důvěru den po volbách

Česko

Poslanci budou rozhodovat o důvěře překlenovací vládě v den, kdy budou napjatě čekat na výsledky voleb do Evropského parlamentu.

Nejsou z toho příliš nadšení.

PRAHA Úřednická vláda Jana Fischera požádá sněmovnu o důvěru v neděli 7. června. Rozhodl o tom předseda dolní komory Miloslav Vlček. Právě 7. června ale budou všichni netrpělivě očekávat výsledky voleb, které by měly být známy až v neděli večer.

Vlček své rozhodnutí odůvodnil tím, že je to poslední možný termín. Vláda totiž musí před poslance předstoupit nejpozději do třiceti dnů od jmenování. A tím dnem je právě neděle 7. června. „Projednal jsem termín s představiteli parlamentních stran i s místopředsedy sněmovny. Nejsou tím nadšeni, ale akceptují tento termín a já myslím, že nedojde k žádným obstrukcím,“ prohlásil včera Vlček po jednání s premiérem Fischerem.

Severa: Je to jen technická věc Šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Pavel Severa zvolené datum respektuje. „Rozhodl o tom pan předseda Vlček. Už se s tím nedá nic dělat. Je mi to v zásadě jedno, protože někdy tu schůzi k důvěře vládě udělat musíme. Když ji svolal na neděli, tak přijdeme v neděli. Je to pouze technická věc,“ řekl LN Severa. Podle něj jde pořád o lepší datum, než kdyby sněmovna o žití, či nežití nové vlády rozhodovala v průběhu vrcholící předvolební kampaně. „Je to šťastnější, než kdybychom to dělali dva dny před volbami, protože to bychom se dočkali pěkných výstupů,“ poznamenal Severa.

Datum nevadí ani místopředsedovi ODS Ivanu Langrovi. „Předseda Vlček je limitován ústavou. V tomto smyslu je to asi jediné možné řešení. Možná to bude takové příjemné nedělní odpoledne,“ uvedl Langer. „Termín je výborný,“ komentoval pak Vlčkovo rozhodnutí ironicky expremiér a šéf ODS Mirek Topolánek.

Překvapen nebyl sám. Místopředsedkyně Strany zelených Kateřina Jacques označila nedělní zasedání sněmovny za překvapivé. Vláda podle ní měla před poslance předstoupit už dávno. „Nebyl důvod s tím hlasováním otálet,“ prohlásila Jacques. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa mohl Vlček důležité hlasování posunout na pozdější termín. „Vláda má pro získání důvěry sněmovny lhůtu čtyřiceti čtyř dní, protože ústavou danou třicetidenní lhůtu lze prodloužit o dalších čtrnáct dní nutných ke svolání schůze podle jednacího řádu sněmovny,“ vysvětlil Filip.

O důvěře vládě rozhodnou ve sněmovně především hlasy ODS a ČSSD, které mají v dolní komoře parlamentu většinu. Komunisté a lidovci své lidi do vlády nenominovali, zelení mají čtyři poslance. Osm zákonodárců nepatří k žádnému klubu. „Nechci předjímat, jak budou členové klubu ODS hlasovat. V bezbarvém programu vlády by ale nemělo být nic, co by ODS bránilo vyslovit kabinetu důvěru,“ uvedl včera Topolánek.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...