Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Vláda s ČNB bojují proti koruně

Česko

Silná koruna dělá starosti exportérům. Státní intervence má však spíše jenom psychologický vliv

PRAHA Česká národní banka (ČNB) se včera dohodla s ministerstvem financí na společném postupu, který by měl zamezit dalšímu posilování české měny. Oslabení koruny by udělalo radost exportérům, dovozcům by však zkomplikovalo podnikání.

„Smyslem dohody je vyhnout se devizovému trhu. Konvertovat peníze na devizovém trhu znamená posilovat korunu,“ uvedl po jednání vlády ministr financí Miroslav Kalousek. Soubor opatření mimo jiné zahrnuje dohodu o tom, že příjmy státu z privatizace nebudou převedeny na koruny a budou uloženy na devizový účet ČNB nebo v cizí měně vyčleněny na důchodovou reformu.

Ministerstvo se s centrální bankou také dohodlo na tom, že případné státní dluhopisy v cizí měně stát zajistí proti kurzovým rizikům a peníze z EU zůstanou mimo devizový kurz. Tím by se měly tlaky na posilování domácí měny oslabit.

Podle analytiků má sice tento krok z ekonomického hlediska malý vliv, ale jeho psychologické dopady mají mnohem větší váhu. „Nejde o to, bojovat proti zvrácení trendu, ale psychologicky působit na uklidnění trhu a stabilizování kurzu,“ řekl Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank. Podle něj však jde o opatření v pravý čas.

Díky těmto opatřením by mohla vláda spolu s ČNB předejít spekulování, které by sázením na další posilování koruny chtělo vydělat peníze. Koruna ihned po zveřejnění informací o dosažení dohody oslabila zhruba o 20 haléřů na 25,22 koruny za euro, ale během dne začala česká měna opět posilovat.

„Myslím, že arzenál přímých opatření je teď vyčerpán. Nejklíčovější pro kurz koruny bude vývoj úrokových sazeb v České republice a v Evropské unii,“ řekl Michl. Pokud se budou tyto sazby i nadále sbližovat, bude česká měna posilovat. Silná koruna je hrozbou pro exportéry, kteří v současnosti, kdy hrozí i zpomalení ekonomiky eurozóny, nemají vliv silné měny jak kompenzovat. Dříve si nižší tržby nahrazovali vyšším objemem vývozu. Posilující měna naopak hraje do karet podnikatelům, kteří služby či zboží nakupují v zahraniční měně. Těm by oslabení koruny udělalo čáru přes rozpočet. „Mohlo by to ovlivnit ceny například v rámci nabídky last minute. Ty jsou ovlivněny aktuálním kurzem koruny,“ řekl Dan Plovajko, mluvčí cestovní kanceláře Fischer.

Případné oslabení koruny by se mohlo projevit výraznějším zdražením v příští sezoně. „Letos zůstaly ceny na loňské úrovni právě díky silné koruně, která kompenzovala růst nákladů a inflaci,“ řekl Plovajko. Poprvé by tak slabší koruna mohla zdražit zájezdy v sezoně zima 2008/2009, tedy v listopadu.

***

Korunu čeká korekce, je příliš silná

Za posledních šest měsíců je koruna nejrychleji rostoucí měnou na světě. Od července posílila k euru zhruba o tři koruny, k dolaru dokonce o více než pět. Analytici brzy čekají úpravu kurzu.

Autor: