Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda s Johnem nemá šanci přežít, zní z regionů ODS

PRAHA/BRNO - Regionálním buňkám ODS dochází trpělivost s véčkaři. Pokud budou pokračovat jejich estébácké metody, raději s nimi spolupráci ukončeme, vzkazují vedení strany.

Věci veřejné na brífinku 8. dubna. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Zděšeni z praktik, které se kupí okolo koaličního partnera Věcí veřejných, jsou zástupci ODS v krajích. V názoru na další směřování kabinetu Petra Nečase jsou jednotní: není možné takové metody tolerovat. To prý raději zvolí jiné uspořádání vlády, zní z regionů.

"Jsme šokovaní. Tím, že VV nahrály Kočí a samy to zveřejnily, potvrdily nejhorší, co se o nich říká," tvrdí Aleksandra Udženija z pražské ODS. "Definitivně si tím zavřely cestu k další spolupráci," tvrdí politička. Za vážnou považuje situaci i Jan Kubata, člen výkonné rady za Ústecký kraj. "Je to jen další doklad toho, že se do politiky infiltrují metody, které vůbec nepatří do demokracie," rozhořčil se pro LN.

K TÉMATU:

Plzeňská ODS připomíná, že nahrávku, na které Kočí popisuje údajné pozadí dlouho připravovaného plánu na odštěpení části VV, pořídili její spolustraníci. "Vypadá to tak, jako by chtěli jen zakrýt své vlastní problémy," uvažuje Jiří Šneberger.

Předseda vlivné jihomoravské organizace ODS Jiří Kadrnka se domnívá, že vláda s Dobešem a Johnem už nemá šanci na přežití.

Dále čtěte:

"Nenajdeme společensky akceptovatelné řešení na půdorysu současné koalice. Je ale potřeba najít řešení, které nás nepožene do područí ČSSD," řekl LN. Tím, že prezident Václav Klaus odmítl přijmout demisi ministrů, podle něj "pokropil VV živou vodou". "Zásadní je, aby Klaus začal normálně komunikovat a nekladl ultimáta," říká Kadrnka.

Dále čtěte:

Zvážit další působení v aktuální ministerské sestavě požaduje i středočeská ODS. "Máme zodpovědnost vůči přijetí avizovaných reforem. Pokud ale budou pokračovat estébácké prvky Věcí veřejných, nevěřím, že se v takové atmosféře jakékoliv zásadní zákony dají přijímat," myslí si Marek Šnajdr. A zopakoval, že pokračovat v koaličním konceptu lze jen za předpokladu, že dojde k "deabelizaci" ministerstev.

Přehledná infografika

"Jinak nejsou ohroženy pouze reformy, ale demokracie v Česku vůbec. A na tu jsem jako poslanec přísahal, ne na to, že budeme vládnout za každou cenu," vysvětluje Šnajdr.

Podobně argumentují i jižní Čechy. "Podílet se na vládě máme jen za podmínky, že kabinet bude důvěryhodný. To bude nyní pro premiéra Nečase těžký oříšek," obává se Martin Kuba, šéf jihočeské ODS.

Anketa

Líbí se vám způsob, jakým se prezident zapojil do řešení vládní krize?

Ano 3400
Ne 5904
Je mi to jedno 628

Jenže pokud by se Nečasův kabinet rozpadl, hrozí, že budou předčasné volby. A taková představa regionální politiky neláká. "Všichni mají strach z mimořádných voleb. I kdyby véčkaři vypadli, nemusíme mít s topkou většinu," popisuje anonymně jeden z jihomoravských straníků.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat