Do Egypta coby ambasador poletí současný referent ministerstva vnitra a bývalý šéf bezpečnostního odboru Hradu Jan Fulík, který musel z funkce odejít kvůli skandálu s vyvěšením červených trenek.
Zřejmě jde podle informací redakce o směnný obchod mezi prezidentem Milošem Zemanem a premiérem v demisi Andrejem Babišem. Ačkoli se Zeman formálně Fulíka zbavil, stále se prý těší jeho podpoře. V minulosti byl navržen na post velvyslance v Minsku, nyní poletí do slunné Káhiry.
Premiér v demisi Andrej Babiš se komentáře zdržel. „Velvyslanci nejsou Česko hledá Superstar. Zveřejňování jmen, a to ještě před podpisem prezidenta, je buranství,“ napsal LN ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO).
Ve hře je ještě Bratislava, Tokio a Tel Aviv
Za Babišova nominanta je naopak považován náměstek ministr zahraničí Dürr. Ten vystřídá současného šéfa české mise při EU Martina Povejšila, který by se měl naopak vrátit do Prahy na náměstkovskou funkci.
Posledním jménem ve středečním schváleném balíčku, který má přesah do politiky je Tomáš Dub. Jde o bývalého politika ODS z Prahy 7 a pozdějšího náměstka ministra zahraničí, který je poslední čtyři roky velvyslancem v Japonsku. Nově by se měl přesunout na post ambasadora v Austrálii.
„Bylo to takto schválené. Se zajímavými místy se ještě čeká,“ řekl LN pod podmínkou anonymity důvěryhodný zdroj. Stále není jasné, kdo by měl obsadit křesla velvyslanců v tradičně žádaných velvyslaneckých destinacích jako je Bratislava, Tokio či Tel Aviv. Právě o posledně zmíněnou metropoli v Izraeli či o Berlín projevila údajně zájem dosluhující pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která oznámila, že už se znovu o stejnou funkci ucházet nehodlá.
Středeční rozhodnutí vlády zřejmě odráží i nejistotu současných členů kabinetu v demisi, kteří přemýšlí o uplatnění v diplomacii.