Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda se rozhodne, zda vstoupí do řízení o daňovém balíčku u Ústavního soudu

Premiér Andrej Babiš s ministry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš s ministry. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Vládě plyne třicetidenní lhůta na rozhodnutí, zda u Ústavního soudu vstoupí do řízení ohledně daňového balíčku. O tom, zda se připojí jako vedlejší účastník, rozhodne na své pondělní schůzi. Způsob přijetí balíčku, který zrušil superhrubou mzdu, napadlo v lednu 19 senátorů z klubů Starostů, KDU-ČSL a frakce hnutí Senátor 21 a Pirátů. Zákon chtějí zrušit.

Skupinu senátorů zastupuje u Ústavního soudu europoslanec STAN a advokát Stanislav Polčák. Tvrdí, že daňový balíček nebyl vydaný ústavně předepsaným způsobem. „Došlo ke zjevnému porušení formálních náležitostí, které Ústava spojuje s procesem přijímání zákonů,“ uvedl v textu návrhu.

Daňový balíček byl vyhlášen ve Sbírce zákonů loni na Silvestra a v účinnost vstoupil následující den. Senátoři napadli to, že prezident Miloš Zeman zákon nepodepsal, ale vrátil Sněmovně, čímž jej podle nich patrně omylem vetoval. Dolní komora tak měla o balíčku hlasovat znovu, což se nestalo a zákon byl vyhlášen. Podepsali jej pouze premiér Andrej Babiš (ANO) a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM).

Zeman v přípisu předsedovi Sněmovny z 28. prosince 2020 výslovně uvedl „sděluji, že jsem se rozhodl svůj podpis pod tento zákon nepřipojit“ a „uvedený zákon vracím, vážený pane předsedo, k dalšímu opatření“. Připojil své výhrady k zákonu. Hrad i vláda trvají na tom, že prezident tímto zákon nevetoval, což Zeman zdůraznil v dalším přípisu z 31. prosince.

Senátoři ovšem upozorňují na to, že prezident republiky nemůže podle ústavy přijatý zákon nepodepsat, pokud jej nevrátil Sněmovně. To, že dolní komora změny řádně neprojednala, kritizovali jako „zjevné pohrdání parlamentními procedurami“.

Návrh skupiny senátorů zaslal vládě ústavní soudce Jaroslav Fenyk. Pokud vláda do 30 dnů od doručení vstoupí do řízení, může se k návrhu vyjádřit. Účastníky řízení už jsou Senát a Poslanecká sněmovna.

Daňový balíček zrušil superhrubou mzdu. Místo ní začalo platit zdanění příjmů fyzických osob sazbami 15 a 23 procent. Zvýšila se také roční daňová sleva na poplatníka o 3000 korun a snížila se sazba spotřební daně z nafty o korunu na litr.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...