Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman se v Lánech sešel s Babišem a Schillerovou. Jednat budou i o začlenění daňového balíčku do rozpočtu

Česko

  10:35
Lány - V Lánech na Kladensku v sobotu dopoledne začalo jednání poradního týmu prezidenta Miloše Zemana, na které byli pozváni premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). K tématům patří začlenění takzvaného daňového balíčku do letošního státního rozpočtu. Balíček s účinností od začátku roku mimo jiné zrušil superhrubou mzdu, a tím snížil daňové příjmy, dříve schválený rozpočet s tím ale nepočítá.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

Další plošný odklad splátek nebude. Dlužníci v potížích musejí jednat se svým věřitelem individuálně

Zeman na rozdíl od rozpočtu daňový balíček nepodepsal ani nevetoval s poukazem na to, že daňová změna může prohloubit nepříznivý vývoj veřejných financí. Způsob přijetí balíčku, který stejně jako rozpočet nabyl účinnosti počátkem roku, napadla skupina senátorů u Ústavního soudu.

Schválený státní rozpočet na letošní rok počítá se schodkem 320 miliard korun při příjmech ve výši 1488,3 miliardy korun. Nejsou v něm ale zahrnuty dopady daňového balíčku, který nahradil superhrubou mzdu zdaněním příjmů fyzických osob sazbami 15 a 23 procent nebo zvýšil roční daňovou slevu na poplatníka o 3000 korun. Rozpočtové příjmy se tím sníží letos o 87,5 miliardy korun. Vyřešit by to měla chystaná rozpočtová novela.

Autor:

Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč
Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč

Chladné zimní počasí a děti dovádějící ve sněhu – to je doslova koktejl, který může způsobit nachlazení. Zapojte se proto do soutěže o bezdotykový...

Mohlo by vás zajímat