Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda ustupuje, ale Tunisané chtějí stále víc

Česko

TUNIS Všichni ministři tuniské přechodné vlády, kteří byli doposud členy Demokratického ústavního sdružení (RCD), bývalé vládní strany spojované se starým režimem i s uprchlým prezidentem Zínem Abidínem bin Alím, z této strany vystoupili. Oznámila to včera tuniská státní televize. Tento krok má pomoci ukončit již déle než měsíc trvající vlnu protestů. Ty ale v hlavním městě pokračovaly i včera a přiměly jednoho z ministrů k rezignaci.

Přibližně tisícovka lidí se sešla před sídlem RCD a požadovala výměnu ministrů stále spojených s touto stranou. Armáda se pokusila rozehnat dav střelbou do vzduchu, když demonstranti chtěli přelézt zeď sídla. Poté co bin Alí uprchl z Tuniska do Saúdské Arábie, protestují lidé především proti RCD a jejím ministrům. Velká část přechodné vlády je stále spojována se starým režimem. Na protest proti nim tento týden rezignovali na své posty čtyři opoziční ministři.

Kvůli nátlaku veřejnosti z Demokratického ústavního sdružení již v úterý vystoupili premiér Muhammad Ghannúší a úřadující prezident Fuád Mbazaa. Včera oznámil svoji rezignaci Zuhajr Mzáffir, ministr pro státní záležitosti v rámci premiérské kanceláře, který byl stejně jako ostatní vládní činitelé členem RCD.

RCD je v Tunisku považována za symbol korupce a útlaku, proti kterému Tunisané již od poloviny prosince protestují. Současná vláda se proto od ní snaží distancovat. Mbazaa ve středečním televizním projevu oznámil, že vláda chce „úplný rozchod s minulostí“, přičemž jednou z jejích priorit bude úplné oddělení politických stran od státu.

Výměny ministrů spojených s bývalou vládní stranou včera požadoval také novinář Taufík bin Brik, který strávil šest měsíců ve vězení za údajné napadení. Skutečným důvodem jeho věznění podle něj byla kritika vlády prezidenta bin Alího. „Když říkám, že by měla RCD zmizet, tak také myslím, že by tyto loutky bývalého prezidenta měly odstoupit a odjet za ním do Saúdské Arábie,“ řekl bin Brik, který se chystá ucházet o post prezidenta.

„Tyto loutky bývalého prezidenta by měly odstoupit a odjet za ním do Saúdské Arábie.“

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...