Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Vláda v březnu řekne, co s teplárnami

Česko

Energetická koncepce: energetici chtějí uhlí za územními limity, ochránci přírody zase zákon o emisích

PRAHA Budoucnost českého teplárenství. To je hlavní otázka, kterou řeší úředníci ministerstva průmyslu a obchodu, pracující na aktualizaci Státní energetické koncepce.

Velké části uhelných tepláren totiž během následujících let končí smlouvy o dodávkách uhlí. Času na řešení již mnoho nezbývá.

Jasněji ohledně dalšího postupu má být do konce března. „Během prvního čtvrtletí předložím vládě návrh reflektující alternativy, které budou vycházet ze závěrů předložených pracovní komisí pro teplárenství. Ta na nich nyní pracuje,“ uvedl pro LN ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Finální verze koncepce má být hotová v polovině roku. „Poté, co vláda doporučí, jakým směrem se vydat, budou pokračovat práce na aktualizaci Státní energetické koncepce. Finální návrh pak vládě předložím tak, aby aktualizovaná verze tohoto strategického dokumentu byla platná od 1. ledna 2012,“ dodává Kocourek.

Smlouvy o dodávkách hnědého uhlí z dolů skupiny Czech Coal do českých tepláren jsou obvykle uzavřeny jen do konce roku 2012 nebo 2013. Elektrárny Opatovice, které vyrábějí teplo pro města Hradec Králové, Pardubice a Chrudim, mají zajištěné dodávky jen do konce roku 2015. Pouze na základě krátkodobých objednávek již uhlí nakupuje Plzeňská teplárenská.

ČEZ jako vlastník Severočeských dolů preferuje dodávky do vlastních elektráren, stejný přístup má i Sokolovská uhelná. Volné uhlí má jen Czech Coal, jehož cenové požadavky však jsou pro šéfy tepláren nepřijatelné.

Někteří ze zástupců teplárníků dokonce volají po obnovení regulace ceny hnědého uhlí. „Problém je v tom, že cenu hnědého uhlí pro výrobu tepla nikdo nereguluje. Cenu tepla reguluje stát,“ upozorňuje na nerovné podmínky generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

Názory na to, zda je hnědého uhlí na trhu dostatek, či nedostatek, se však různí. „Českému teplárenství bude v následujících letech chybět ročně kolem čtyř milionů tun hnědého uhlí, které nelze nahradit tak, aby nedošlo k větší surovinové závislosti ČR či k výraznému zvyšování cen tepla pro konečné spotřebitele,“ říká mluvčí skupiny Czech Coal Gabriela Benešová. Právě Czech Coal nejhlasitěji volá po prolomení územních limitů těžby v Ústeckém kraji.

Zároveň se však objevují hlasy, že „nedostatek uhlí na českém trhu“ je uměle vyvolaný problém. Vzhledem k plánovaným odstávkám, kdy například ČEZ nahradí hnědouhelnou elektrárnu v severočeských Počeradech paroplynovou elektrárnou a činnost má ukončit i teplárna v Komořanech u Mostu, se problém s uhelným deficitem může snadno vyřešit.

„Ministerstvo životního prostředí stanovilo Czech Coalu podmínku, že z dolu Vršany musí dodávat 60 procent objemu vytěženého uhlí teplárnám. To by bylo řešením celého problému „nedostatku“ uhlí pro teplárny,“ říká mluvčí Energetického a průmyslového holdingu Martin Maňák.

I když se podaří vyřešit potíže s dlouhodobými dodávkami uhlí, na české teplárenství čekají další výzvy. Problémem je též stáří výrobních zařízení. „Teplárny budou muset po roce 2016 plnit nové emisní limity a musí tudíž připravit a realizovat rozsáhlé modernizační a ekologizační projekty,“ připomněl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

***

Priority Státní energetické koncepce (poslední známý, avšak neschválený návrh z roku 2009)

sporné body kdo a proč je kritizuje

Přednostní využívání domácích energetických zdrojů - uhlí a uranu

Nesouhlasí zástupci plynařů a ekologové (vysoké emise, dopady na životní prostředí v Česku)

Udržení přebytkové bilance výroby elektřiny

Nesouhlasí ekologové (zbytečné zatěžování životního prostředí v Česku) i zástupci teplárenství (o to méně uhlí zbývá pro výrobu tepla)

Zbývající zásoby hnědého uhlí zpřístupnit přednostně teplárnám

Chybějí konkrétní kroky, jak uhlí za přijatelnou cenu pro teplárny zajistit

Odblokování zásob hnědého uhlí za územními limity

Ekologové kritizují dopady na životní prostředí a bourání Horního Jiřetína; řada kritiků uvádí, že na prolomení limitů vydělá pouze skupina Czech Coal vlastněná Pavlem Tykačem

Snižování emisí skleníkových plynů

Podle ekologů i plynařů je v koncepci pouze stručně zmíněno, chybí konkrétní plán, jak emise do budoucna snížit

Preferování velkých energetických zdrojů

Podle ekologů a části odborné veřejnosti je budoucností energetiky přechod k malým lokálním zdrojům elektřiny a tepla

Autor: