Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš nechá prověřit kapacity očkovacích center v Praze. Ve hře je nové v O2 areně

Česko

  17:58aktualizováno  3. prosince 12:00
Dosluhující premiér Andrej Babiš představil podrobnosti k možnému znovuvybudování očkovacího centra v O2 areně v Praze. Skupina PPF nabídla prostory již v úterý. Babiš však v pátek uvedl, že se očkovací centrum v O2 areně zatím otevírat nebude. Chce nejdřív prověřit další kapacity v metropoli.

Termín na očkování proti covidu má podle Babiše nyní rezervovaný 465 tisíc lidí, dalších 86 tisíc na něj čeká. V Praze je čekání na termín nejkratší. 

„Tady jsme naočkovali 660 tisíc dávek v tom předchozím období a bylo to jedno z nejlepších očkovacích center, které jsem viděl.Teď potřebujeme posílit kapacity, nicméně dnes jsme se poradili, že nejdříve pověříme kapacity v Praze. Máme ÚVN a kongresové centrum. Uděláme si znovu revizi,“ řekl Babiš.

Někde bude podle něj potřeba rozšířit provozní dobu nebo očkovat o víkendu. Další místo pro vakcinaci se má otevřít od 13. prosince v Obchodním domě Kotva, v Praze to bude již osmdesáté očkovací centrum.

„Čeká nás velká výzva naočkovat třetí dávkou 1,534 milionu občanů,“ řekl Babiš. Kapacity očkování by se podle něj měly dál navyšovat na úroveň z června letošního roku. Podle plukovníka Petra Šnajdárka, který je členem centrálního řídícího týmu, je současná kapacita v očkovacích centrech 110 000 dávek bez praktických lékařů nebo mobilních týmů. Celkově je center v celé zemí 449. V Praze jich je prozatím 79, devět provozují státní nemocnice.

Vedle premiéra Andreje Babiše byl na páteční tiskové konferenci rovněž přítomen ředitel VZP Zdeněk Kabátek, předseda představenstva společnosti Bestsport Robert Schaffer a zástupci Integrovaného centrálního řídicího týmu.

„Vedení zdravotních pojištoven si plně uvědomuje závažnost situace, vnímáme potřebu navýšit kapacity očkovacích center,“ řekl Kabátek.

Babiš nedávno oslovil společnost PPF, aby mohlo znovu fungovat centrum v pražské hale O2 Universum. Skupina PPF na žádost reagovala na svém twitterovém účtu v úterý.

„Skupina PPF je připravena poskytnout státu prostory pro znovuvybudování očkovacího centra v O2 areně, a to za stejných podmínek, jako tomu bylo v minulosti, tedy pouze za symbolické nájemné,“ reagovala skupina PPF na sociální síti.

PPF letos poskytla prostory pro očkovací centrum v sousední menší hale O2 universum, v pronájmu je měla Ústřední vojenská nemocnice. Od května do 10. září tam zdravotníci rozdali více než 680 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19.

V minulosti velkokapacitní očkovací centrum provozovala Ústřední vojenská nemocnice. Ta však tento týden uvedla, že tentokrát se této akce nezhostí. Situace je totiž podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke naprosto odlišná od doby, kdy měla ÚVN na starosti centrum v O2 universum.

„Personál je plně vytížen péčí o pacienty s onemocněním covid-19, testováním na přítomnost viru SARS-CoV-2 včetně laboratorního testování – nyní je čtyřnásobný denní nárůst PCR testů oproti létu, očkováním v ÚVN s denní kapacitou až 700 vakcinací, vysíláním výjezdního týmu, který zajišťuje vakcinaci seniorů například v domovech s pečovatelskou službou, naplňováním role fakultní specializované nemocnice a částečně i z důvodu větší nemocnosti,“ sdělila Zinke.

Stát má také nabídku celého patra v obchodním domě Kotva, uvedl premiér v demisi Andrej Babiš na společné tiskové konferenci se jmenovaným premiérem Petrem Fialou, kde podpořili iniciativu k urychlení očkování posilující dávkou vakcíny proti covidu-19.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat