Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko zastaví udělování víz Rusům. Ukrajině bude posílat pohonné hmoty i krev

Česko

  5:56aktualizováno  16:20
Česká vláda nebude udělovat nová víza Rusům a povolovat jim nové dlouhodobé pobyty kvůli válce, kterou Rusko vyvolalo proti Ukrajině, oznámil po mimořádném jednání vlády premiér Petr Fiala. Výjimku budou mít humanitární víza. Česko podle premiéra poskytne Ukrajině pohonné hmoty, o které žádá, a bude dodávat Ukrajině i krev a krevní plazmu.

„Česká republika patřila k zemím, která požadovala nejtvrdší sankce,“ řekl Fiala k jednání lídrů zemí Evropské unie o sankcích proti Rusku kvůli agresi proti Ukrajině.

Vláda schválila uvolnění více než 300 milionů korun na humanitární pomoc Ukrajině. Kabinet jednal také o pomoci možným uprchlíkům z Ukrajiny. Vnitro má připravený čtyřstupňový plán podle intenzity pomoci. V nejmírnějším zeleném stupni bylo Česko dosud. 

„Spouštíme takzvaný oranžový stupeň na stupnici připravenosti na uprchlickou vlnu do České republiky. Požádali jsme samozřejmě o finanční prostředky. Tento program odhadujeme asi na 1,5 miliardy korun. Na vládě existuje shoda o tom, že budou uvolněny,“ uvedl Rakušan.

Peníze se využijí na zajištění ubytování, stravy, hygienických prostředků, asistenci, kapesné či dopravu uprchlíků. „V oranžovém stupni se jedná o primární pomoc, nejedná se o nějaké komplexnější začleňování nebo zařizování školní docházky, jedná se o prvotní pomoc v nouzi,“ upřesnil ministr,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan po jednání vlády. Oranžový stupeň obsahuje opatření na podporu až pěti tisíc uprchlíků.

„Budeme velmi benevolentní a vstřícní k tomu, kdo se na území České  republiky dostane,“ řekl Rakušan. Jak dodal, týkat se to bude žen a dětí, protože muže čeká povolávací rozkaz do boje proti agresorovi.

Po příjezdu si lidé požádají o povolení k pobytu, které bude na čtyři měsíce. Vyplní podle Rakušana jednostránkovou žádost. S tímto takzvaným vízem ke strpění budou moci také začít pracovat a zajistit si výdělek, nebudou muset čekat na zvláštní pracovní povolení, dodal vicepremiér a ministr vnitra.

Už dříve ministr vnitra řekl, že lidé z Ukrajiny, kterým končí v Česku povolení k pobytu, budou moci podle ministra vnitra požádat o „speciální typ víz“ se zjednodušenou procedurou. Dosavadní víza se budou prodlužovat, pozastaví se také vyhošťování.

„Jsme připraveni za prvé těm Ukrajincům, kteří na našem území žijí na nějakou formu krátkodobého pobytu, pokud budou mít o to zájem, tak ten pobyt v České republice zlegalizovat, prodloužit a neposílat je do země, která je teď ve válečném stavu. Stejně tak je Česká republika připravena pomoci i dalším lidem, kteří by do České republiky měli třeba přijít,“ uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz Rakušan.

Potřebujeme dodávky zbraní, apeloval v Senátu ukrajinský velvyslanec

Na pomoc uprchlíkům chce vláda vyčlenit 1,5 miliardy korun, řekl již před tím ministr vnitra v Senátu, jehož jednání se zúčastnil i ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis.

„Ukrajina potřebuje, aby jí svět zajistil nepřetržité dodávky zbraní, vojenské munice, především protitankových a protiletadlových systémů, potřebujeme to, opakuji, teď, abychom mohli bránit naše města a jejich obyvatele, abychom mohli bránit i vás,“ řekl Perebyjnis.

„Potřebujeme opravdu tvrdé, devastující sankce pro ruského prezidenta, jeho okolí, ruskou ekonomiku. Civilizovaný svět musí izolovat Rusko a jeho nejvyšší vedení na všech možných úrovních, politické, diplomatické, ekonomické, odstřihnout ho a jeho banky od mezinárodních platebních systémů včetně SWIFT,“ řekl ukrajinský velvyslanec. Odstřižení Ruska od SWIFT ale zablokovaly Německo, Itálie, Maďarsko a Kypr.

„Domnívám se, že je na čase sáhnout k daleko tvrdším sankcím, než byly původně plánovány, a mám tím na mysli především sankci v oblasti takzvaného SWIFTu, což je mezinárodní bankovní či finanční síť, která by znamenala vyřazení Ruské federace z platebního styku,“ řekl ve čtvrtečním projevu prezident Miloš Zeman, který mluvil o tom, že Rusko se dopouští zločinu proti míru. „Šílence je zapotřebí izolovat a nebránit se vůči němu pouze slovy, ale konkrétními opatřeními,“ uvedl Zeman.

Na vyřazení Ruska z mezinárodního platebního systému SWIFT, který navrhovala řada zemí v čele s pobaltskými státy, se ale lídři zemí EU ve čtvrtek v noci neshodli. Proti jsou zatím Německo, Itálie, Maďarsko a Kypr.

Rusové napadli Kyjev, Zelenskyj podepsal všeobecnou mobilizaci

Ukrajinským hlavním městem Kyjevem otřásly v pátek nad ránem mohutné výbuchy. Na město dopadly ruské rakety. Ve městě od čtvrtka platí zákaz nočního vycházení.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v noci všeobecnou mobilizaci. Země uzavřela hranice, muži ve věku 18 až 60 let mají výslovně zakázáno vycestovat. „Kdo je připraven s námi bojovat? Nikoho nevidím. Kdo je připraven poskytnout Ukrajině záruku členství v NATO? Všichni se bojí,“ řekl ukrajinský prezident.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat