Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Česko

Válková končí jako vládní zmocněnkyně. Nemůžu být v kolizi funkcí, říká

Helena Válková foto: Petr TopičMAFRA

Helena Válková skončí ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. „Jako poslankyně nejsilnější opoziční strany nemohu pochopitelně funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva dále vykonávat, protože by se tyto mé dvě role mohly dostávat do kolize,“ řekla iDNES.cz Válková. V nové Sněmovně je předsedkyní mandátového a imunitního výboru.
  15:14

„Před Vánocemi jsem proto dopisem informovala pana premiéra Fialu o tom, že bych ráda svou agendu předala svému případnému nástupci či nástupkyni do 31. ledna 2022,“ řekla iDNES.cz Válková. 

„Zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková skončí ve své funkci po dohodě k 31. lednu 2022,“ napsal iDNES.cz Smolka. Jako první o tom informovaly Seznam Zprávy.

Dodala, že věří, že tuto agendu předá v dobrém stavu, bez zásadních nedořešených problémů a svému nástupci či nástupkyni bude v případě potřeby ráda nápomocna.

Za jejího působení ve funkci někdejší kabinet premiéra Andreje Babiše přijal například desetileté strategie vyrovnávání šancí pro ženy a muže či romské integrace. Přispěla také třeba k přijetí zákona o odškodnění obětí protiprávních sterilizací. V dopise premiérovi Fialovi podle serveru napsala, že je na svoji práci hrdá. „Myslím, že se toho podařilo hodně udělat,“ podotkla.

V prosinci 2019 prezident Miloš Zeman navrhl Válkovou do funkce ombudsmanky. V lednu 2020 však server Info.cz zveřejnil materiál, podle něhož Válková sepsala koncem 70. let s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem  odborný článek obhajující takzvaný ochranný dohled, zneužívaný komunistickým režimem k šikaně disidentů. 

Válková se několik dní po zveřejnění zprávy rozhodla na funkci nekandidovat. Zdůvodnila to svým někdejším členstvím v komunistické straně, nikoliv spoluprací s Urválkem. Ten jako prokurátor mimo jiné poslal v roce 1950 na smrt političku Miladu Horákovou.

Kvůli článku poté podala trestní oznámení pro pomluvu. Tvrzení v článku označila za absolutní a urážlivou lež. 

Další kontroverzi pak v březnu 2014 vzbudil její výrok pro server Echo24, že za protektorátu se Čechům „zas tolik nedělo“. Ministryně se za svá „zřejmě nešikovná“ slova omluvila s tím, že měla na mysli to, že Čechy a Morava na rozdíl od jiných zemí nebyly válečným územím.

Před vstupem do politiky Válková v roce 1974 vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. O tři roky později se habilitovala v oboru trestní právo a v roce 2006 byla jmenována profesorkou.

Od ledna 2014 do března 2015 působila jako ministryně spravedlnosti ve vládě Bohuslava Sobotky. Nyní je v Poslanecké sněmovně předsedkyní mandátového a imunitního výboru.

Jmenování Válkové do funkce zmocněnkyně pro lidská práva v roce 2019 některé odborníky překvapilo. „Nikdy jsem nezaznamenal, že by se touto problematikou zabývala,“ komentoval tehdy její jmenování advokát a bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Kritika se šířila i mezi některými experty na sociální péči, pochybnosti mělo také několik odborníků na romskou problematiku. Například vysokoškolský učitel a politik Daniel Kroupa po jejím jmenování rezignoval na členství ve vládní radě pro lidská práva. Válková poté uvedla, že ji Kroupovo rozhodnutí mrzí a jeho rezignaci označila za „osobní problém“.

Svými výroky o výměně vedení ministerstva spravedlnosti, vyvolala pozornost krátce po svém jmenování, kdy do čela rezortu nastoupila právnička a politička Marie Benešová (za ANO). Babišův krok tehdy označila za špatně načasovaný. Uvedla však, že na něm nemůže nic změnit. 

Autoři: ,