Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vláda chce nová pravidla, co je znásilnění. Disidentům dorovná výši důchodů

Premiér Petr Fiala před jednáním vlády 20. prosince 2023 foto: ČTK

Změnu trestního zákoníku, podle které má dojít k redefinici trestného činu znásilnění, schválila na svém posledním letošním jednání vláda. Na novelu přinesl ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS. Novela je postavená na zásadě, že „ne znamená ne“. Opouští koncept znásilnění jako silou vynuceného pohlavního styku.
  10:57aktualizováno  16:55

„Jsem přesvědčen, že jde o krok, nikoli zbrklý skok, správným směrem,“ uvedl ve středu ministr Blažek.

To, že vláda návrh zákona schválila, trochu překvapivě místo ministra oznámili Piráti v tiskové zprávě, do níž napsal, že vláda „schválila změnu definice znásilnění v trestním zákoníku, o což Piráti dlouhodobě usilovali“.

Podle vládou přijatého návrhu ministerstva spravedlnosti se vychází z toho, že pokud je toho osoba schopna, má jakkoli projevit svůj nesouhlas se sexuálním aktem. Má se za to, že normální člověk standardně dokáže dát nesouhlas najevo, ať již verbálně nebo neverbálně – gestem, zaujetím obranné pozice, pláčem.

Případy, kdy tak učinit nemůže pro určitou objektivní překážku, ať již fyzickou nebo psychickou, se pak navrhuje řešit zakotvením výslovné definice bezbrannosti v trestním zákoníku – kvůli nemoci, spánku, duševní poruše, silné opilosti, spoutání, nízkému nebo vysokému věku, silnému ochromujícímu stresu či zdravotnímu handicapu. Výčet důvodů bezbrannosti je ale otevřený a lze tak mezi ně zařadit i další výslovně neuvedené důvody.

Trestný čin znásilnění bude nově zahrnovat pouze soulož a jiné penetrační činy. Méně závažné sexuální praktiky ministerstvo vyčlenilo do samostatného nového trestného činu sexuální útok. Sexuální praktiky s dítětem do 12 let mají být vždy považovány za znásilnění nebo sexuální útok. Dosud se tyto činy klasifikovaly jako pohlavní zneužití.

Změna pomůže obětem znásilnění, je přesvědčena poslankyně STAN Barbora Urbanová. „Aby se trestný čin kvalifikoval jako znásilnění, nebude „třeba“ prokázat násilí jako takové, například modřiny, ale to, že to oběť nechtěla, to znamená řekla či naznačila NE. To pomůže velmi u činů mezi partnery či manžely, znám hodně případů, kdy prostě oběť říkala ne, dokonce i plakala, ale pachatel měl pocit, že může i tak,“ napsala na sociální síti X (dříve Twitter).

„Rozděluje znásilnění a akt sexuálního násilí. Ale hlavně konečně správně definuje znásilnění, kterým by mělo být vše, kde jeden z účastníků projeví jakýmkoliv způsobem nesouhlas s pohlavním stykem,“ ocenila navrhovanou novelu i poslankyně opozičního ANO Taťána Malá.

„Děkuji zástupcům koalice i opozice a mnoha dalším, že jsme si vzájemně naslouchali a shodli se na předloženém návrhu. Má tak šanci na velkou podporu ve Sněmovně. Snad to přispěje k širšímu pochopení, že když se s trpělivostí chce, mohou se dobré věci dohodnout i v jinak rozklížené Sněmovně,“ napsal na sociální síti X ministr Blažek.

Důchody mají být dorovnány účastníkům odboje a odporu proti komunismu

Disidentky a disidenti mají v příštím roce začít dostávat průměrný starobní důchod, i když neplatili dostatečně dlouho odvody. Po jednání vlády to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL.

Lidem s osvědčením účastníka odboje a odporu proti komunismu by sociální správa měla nižší penzi automaticky dorovnat, týkat by se to mohlo stovek lidí.

Týkat se to má i těch, kteří dostávají část penze z ciziny. V roce 2024 by odpůrci a odpůrkyně minulého režimu měli pobírat 20 635 korun měsíčně.

Rozpočtové náklady budou podle Jurečky mezi 10 a 30 miliony korun.

Podle návrhu, kterou bude schvalovat parlament, by průměrnou penzi měli automaticky mít lidé s osvědčením o odporu proti komunismu i bez potřebné doby odvodů či s důchodem z ciziny, stačit má dosažení důchodového věku. Od průměrného důchodu se má odvíjet i výše pozůstalostní a invalidní penze. Při žádosti o důchod by nebylo nutné osvědčení dokládat.

Na neřešení problému nízkých penzí disidentů upozornil nedávno signatář Charty 77 Jiří Gruntorád, přes týden držel hladovku před Úřadem vlády.

Části uprchlíků se budou při výpočtu dávky zohledňovat vyšší náklady na bydlení

Části uprchlíků se od ledna budou při výpočtu humanitární dávky zohledňovat vyšší náklady na bydlení, podpora se jim tak zvedne.

Dětem, lidem nad 65 let či invalidům by úřad práce měl započítávat proti dnešku dvojnásobnou částku.

V evidovaném bytě by jim při stanovení dávky uznal 6 tisíc místo 3 tisíc korun na měsíc, jinde pak 4800 místo 2400 korun na měsíc. Počítá s tím nařízení, které ve středu schválila vláda.

Jurečka také naznačil, kde by uprchlíci z Ukrajiny mohli najít také práci. „Sociální služby jsou jako jiné obory v situaci, kdy chybí lidské zdroje... Jedním z možných řešení, na kterém pracujeme a snažíme se cíleně vytipovávat a oslovovat lidi z řad ukrajinských uprchlíků, kteří by mohli pracovat ve zdravotních a sociálních službách. To dneska vidíme jako největší rezervoár lidí, kteří by mohli poměrně rychle doplnit chybějící stavy. Samozřejmě narážíme ale na problém vzdělání, případně otázku jeho uznávání a zároveň na jazykovou bariéru. I na tom se snažíme pracovat,“ uvedl Jurečka.

Schválený plán koncepce výstavby armády

Vláda schválila i koncepci výstavby české armády do roku 2035. Vznikala spolu s dříve schválenou obrannou i bezpečnostní strategií. Podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky bude znamenat deset let zásadní technologické transformace a generační obměnu zbraňových systémů.

Armáda chce v následujících deseti letech nakoupit střední transportní letouny, lehká útočná vozidla nebo dopravní vrtulníky. Plánuje i výstavbu čtvrtého praporu brigády rychlého nasazení. Dokument je vizí, jak by měla česká armáda vypadat v příštích letech, aktualizuje se každých pět let.