Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda zvýšila životní minimum a dala 5,2 miliardy na integraci dětí uprchlíků

Česko

  10:37aktualizováno  15:17
Zvýšení životního minima od začátku dubna o deset procent schválila vláda. „Dotkne se to asi 350 tisíc občanů,“ řekl po jednání vlády ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Finanční dopad odhadl letos na 1,8 až 2 miliardy korun. Díky zvýšení životního minima dosáhne víc rodin na přídavky na děti či na porodné.

Životní minimum hraje roli i pro přiznání zvýšení příspěvku na péči či pro stanovení výše dávek mimořádné okamžité pomoci. Zvýší se i příspěvky pro pěstouny z řad příbuzných. Vyšší bude také částka nezabavitelného minima u dlužníků. Od minima se odvozují i alimenty.

Naposledy se životní minimum měnilo od dubna 2020. Výše životního minima pro jednotlivce bylo dosud 3 860 korun, pro nezaopatřené dítě je od 1 990 do 2 770 korun a roli hraje věk dítěte.

Pětikoalice se podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše zatím nedohodla na růstu rodičovského příspěvku. Jednání podle něj bude finálně především na ministerstvech práce a financí. „Debata o tom není dokončena,“ řekl po jednání vlády ministr práce a sociálních věcí Jurečka.

Rodičovská nyní činí 300 tisíc korun. Naposledy se zvedala od ledna 2020, a to o 80 tisíc korun. Rodič si může určit, jak vysokou částku bude měsíčně pobírat. Čím je příspěvek vyšší, tím rychleji se celková suma vyčerpá.

Miliardy na integraci dětí uprchlíků

Vláda se také rozhodla poslat 5,2 miliardy korun kvůli začlenění ukrajinských žáků do škol, řekl po jednání vlády ministr školství Petr Gazdík.

Peníze podle něj budou potřeba na zařazení dětí do běžných tříd, adaptační skupiny pro mateřské a základní školy a kurzy češtiny pro školáky i ukrajinské učitele. V současnosti je podle ministra v ČR registrováno 125 tisíc dětí ve věku od tří do 18 let.

Telegram

Adaptační skupiny budou další forma hlídání malých dětí ve chvíli, kdy je nedostatek míst v mateřských školách.

Vláda potvrdila také prodloužení nouzového stavu do konce května, jak jí to umožnila Sněmovna. Nouzový stav vláda Petra Fialy začátkem března vyhlásila kvůli vlně uprchlíků z Ukrajiny před válkou, kterou vyvolal ruský prezident Vladimir Putin.

Vláda podle ministra zahraničí Jana Lipavského umožní získat víza Rusům a Bělorusům, pokud mají v Česku či Evropské unii příbuzné, oznámil Lipavský. Kromě humanitárních důvodů nyní víza nedostávají.

Balíček opatření pro podniky, které čelí rostoucím cenám energií, ve středu kabinetu předložil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který je ve vládě za hnutí STAN. Chystáme dotace až 10 milionů korun, pro malé a střední zajistíme úvěry, řekl ministr Síkela.

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...

Mohlo by vás zajímat