Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vladimir Lisin – nejbohatší Rus

Česko

MOSKVA Počet dolarových miliardářů v Rusku opět roste a nejbohatším Rusem je nyní Vladimir Lisin. Novolipecký ocelář s majetkem odhadovaným na 18,8 miliardy dolarů (358,7 miliardy korun) sesadil z první příčky Michaila Prochorova (17,85 miliardy dolarů, tedy více než 340 miliard korun). V první trojce se udržel majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič (17 mld. dolarů, přes 324 miliard korun). Vyplývá to z žebříčku, který zveřejnil podnikatelský časopis Finans.

Krize zdecimovala v předloňském roce počet ruských dolarových miliardářů na polovičku. Ale za poslední rok se jejich počet zvýšil na 77. Podle časopisu je to o 57 procent více než před rokem, kdy bylo v Rusku dolarových miliardářů 49.

„Předchozí seznam odrážel pesimistickou náladu té doby. Během pouhého roku se ale opět vše změnilo. Své udělala štědrá finanční pomoc finančním trhům od vlád celého světa, spolu s přímou podporou miliardářů v Rusku,“ napsal časopis minulý týden v avízu žebříčku. Vstupenku do první desítky největších ruských boháčů nyní představovalo alespoň 9,95 miliardy dolarů (zhruba 188,9 miliardy korun).

Finans svou zprávu vydává zhruba o dva měsíce dříve, než svůj seznam nejbohatších Rusů zveřejňuje americký časopis Forbes. Většina ruských magnátů zbohatla na diskutabilní privatizaci v 90. letech. Finans však upozorňuje, že Lisin se liší od oligarchů první vlny, jakými byli Michail Prochorov, Roman Abramovič či Michail Chodorkovskij, a novolipecký metalurgický kombinát ovládl o pár roků později, i když nejspíše také s kostlivci ve skříni.

Milovník lovu a kubánských doutníků je původní profesí inženýr, stará se o výrobu a svůj majetek rozmnožil hlavně díky inovacím. Nicméně v první dvacítce zůstávají stejná jména. Typický ruský miliardář je zpravidla vlastníkem firmy, která těží ropu a zemní plyn, případně dobývá zlato a další kovy. Pět jmen z první desítky je spjato se zpracováním kovů, dvě s ropou. Někteří z těchto lidí jsou pověstní tím, že své bohatství dávají okázale najevo.

Když časopis před dvěma lety svůj seznam zveřejnil, bylo na něm 101 lidí s majetkem nad miliardu dolarů. To je i dosavadní rekord. Nejvíce miliardářů je tradičně ve Spojených státech. Majetek nejbohatšího Američana, zakladatele Microsoftu Billa Gatese, Forbes na podzim odhadl na 50 miliard dolarů, tedy více než dvojnásobek jmění nejbohatšího Rusa.

Loni časopis Finans z trůnu sesadil zadluženého oligarchu Olega Děripasku, který je mimo jiné majitelem největšího světového producenta hliníku, společnosti Rusal. Za nejbohatšího ruského magnáta Finans označil kontroverzního podnikatele Michaila Prochorova, který stojí v čele jednoho z největších investičních fondů Onexim. Letos se však Děripaska do první desítky vrátil.

Za zvláštnost letošního žebříčku Finans označil i zvýšenou přítomnost i-miliardářů s podílem v elektronické ekonomice, kterým se až dosud příliš nedařilo. Ališer Usmanov, který mimo jiné aktivně investuje i do internetu, zaujal sedmou příčku, bratři Alexej a Dmitrij Anaňjovovi skončili na 43. a 44. příčce. Jevgenij Kasperskij, tvůrce úspěšného antivirového programu, zaujal sice až 129. příčku, ale poprvé se do ratingu vůbec dostal, podobně jako ruská IT-lady Natalja Kasperská (177), která se stala druhou nejbohatší Ruskou po choti moskevského starosty, stavební podnikatelce Jeleně Baturinové (č. 47 na žebříčku). Tito miliardáři se odlišují tím, že své podnikání rozvíjejí hlavně v zahraničí.

***

Desítka nejbohatších Rusů

Majetek v miliardách dolarů

1. Vladimir Lisin 18,8

2. Michail Prochorov 17,9

3. Roman Abramovič 17,0

4. Sulejman Kerimov 14,5

5. Michail Fridman 14,3

6. Oleg Děripaska 13,8

7. Ališer Usmanov 12,4

8. Vagit Alekperov 10,7

9. Alexej Mordašov 10,0

10. Vladimir Potanin 9,95

Pramen: Finans

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!