28. června 2012 18:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pro zraněné po nehodě v Chorvatsku poletí Airbus, rozhodl Vondra

Vládní airbus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vládní airbus. | foto: ČTK

PRAHA Pro zraněné turistky, které jsou po nehodě autobusu od minulého víkendu v chorvatských nemocnicích, poletí v sobotu armádní letecký speciál. Po žádosti ministerstva zahraničních věcí o tom rozhodl ministr obrany Alexandr Vondra.

Airbus vládní letky by měl odstartovat v sobotu dopoledne z kbelského letiště, nejprve zamíří do Zadaru a poté do chorvatského hlavního města Záhřebu, odkud přiveze zpět do ČR zraněné, řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

PSALI JSME:


Na zadarském letišti stroj naloží zraněnou Češku, která se nyní léčí v nemocnici v nedalekém městě Gospiči. S pacientkou je v Chorvatsku její dcera. V Záhřebu pak letoun přibere na palubu dvě zraněné dívky, které jsou prozatím v tamější nemocnici. Jedna z nich utrpěla těžká zranění a lékaři ji udržovali v umělém spánku. Její sestra je na tom podle lékařů lépe.

Ostatní turisté do ČR přiletěli armádním speciálem minulou neděli, nebo byli převezeni v týdnu sanitkou.

Pro sedm těl pojedou pohřební vozy, osmé musí zůstat

Podle ministerstva zahraničí se do ČR v brzké době vrátí ostatky sedmi pasažérů havarovaného autobusu. Pro sedm těl odjelo šest pohřebních vozů, sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Karel Šrol. Ostatky jedné z obětí budou z Chorvatska přepravena později.

Autobus, kterým jelo celkem 51 lidí, havaroval v sobotu brzy ráno na dálnici A1 ve středním Chorvatsku. Nehodu nepřežilo osm lidí, více než čtyři desítky cestujících utrpěly zranění. Příčiny neštěstí chorvatské úřady nadále vyšetřují.

ČTK, Lidovky.cz