Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vládní komise? Způsob, jak zmrazit vyšetřování

Česko

LONDÝN/PRAHA Speciální vyšetřovací orgány, podobné tomu, jaký žádá sociální demokracie Jiřího Paroubka po vládě Jana Fischera, slouží i ve spořádanějších zemích, než je Česko, často spíš jako politická zbraň vůči protivníkům. Nebo, a to je častější, jako způsob zametení kauz pod koberec.

Britský protikorupční Úřad pro vyšetřování závažných podvodů (SFO), který působí od roku 1987, se v minulých letech dvakrát zviditelnil tímto směrem. Úřad, který nemá policejní pravomoci, ale může případy závažné korupce policii předat, podléhá britské vládě. Bohužel více než odhalováním závažných případů korupce se projevuje ve zcela opačném směru. Zřejmě největší byl britský korupční skandál týkající se mnohamiliardové dodávky zbraní do Saúdské Arábie. A hlavně milionových úplatků, jež byly v souvislosti s ní od britské obří zbrojovky BAE určeny pro jednoho z členů rozvětvené saúdské královské rodiny. Vyšetřování celého případu, kde přitom byly poměrně jednoznačné důkazy o korupci, SFO zastavil v dubnu 2007 se zdůvodněním, že v opačném případě by byly poškozeny „britské národní zájmy“. Tehdejší ředitel SFO Robert Wardle na protest proti tomuto rozhodnutí rezignoval.

Podobně tomu bylo i s vyšetřováním úplatků, které měly provázet dodávky stíhaček Gripen od BAE do několika států včetně Česka a Maďarska. I tady SFO nic veřejně neobjasnil, naopak, dohodl se s BAE na mimosoudním vyrovnání – 30 milionů liber pokuty v Británii a 400 milionů dolarů v USA. Obrovská pokuta sice dostala zbrojovku do ztráty, ale SFO už korupci vyšetřovat přestala.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.