Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Vlády tentokrát reagovaly včas

Česko

Současná krize nebude tak hluboká jako krize ve třicátých letech, ale následná obnova ekonomik bude pomalejší, tvrdí Tomáš Sedláček, analytik ČSOB a člen NERVu.

* LN V čem je současná světová krize podobná té ze třicátých let?

Těch paralel je hodně. Dnešní krize je globální. I ve třicátých letech byla vnímána jako globální. Obě krize vypukly v USA, odkud se přelily do zbytku světa. I hloubka krize se zdá přinejmenším v mnoha oblastech podobná - výrazně zasaženo bylo a je i dnes bankovnictví.

* LN Bude hlubší než ve třicátých letech?

Podle mě nebude. Určitě tu budou sektory, které budou postiženy ve velké míře, ale v naší části světa ta krize nebude tak hluboká jako krize z 30. let. Současná krize nebude tak hluboká zejména proto, že jednotlivé státy vydaly neuvěřitelně velké prostředky na záchranu finančního sektoru. Státy investovaly desítky procent HDP, v některých případech i mnohem více, na obnovu svých ekonomik. Kdyby k tomuto kroku státy nepřistoupily, byla by současná krize hlubší.

* LN Žijeme v globalizovaném světě, kde se vše pohybuje mnohem rychleji. Krize se z Ameriky přelila mnohem rychleji než ve 30. letech. Dá se očekávat, že i rekonstrukce bude rychlejší?

Myslím, že toto je první krize, která postihla skutečně celý svět. To, že jde skutečně o globální krizi, má své výhody i nevýhody. Výhodou je, že krizí jsou postiženi všichni, a tak zatím mají tendenci si pomáhat.

* LN Jaké jsou tedy nevýhody globální krize? Bude rekonstrukce trvat déle?

Při všech předchozích krizích to bylo tak, že byla krizí postižena jedna země, jeden světadíl či jedno odvětí, a tak bylo vždy něco, kam se dal hodit hák a z té krize se vytáhnout. Teď však není žádný region, na který by se dalo zavěsit. Není komu prodávat, není žádný kontinent, který není postižen krizí, a podobně je to i na sektorální úrovni, takže bude dlouho trvat, než se z toho dostaneme. Obnova tedy bude pomalá.

* LN V čem dnes státy na krizi reagují lépe než ve třicátých letech?

Jeden velký klíčový rozdíl mezi současnou situací a krizí ze třicátých let je ten, že tehdy se státy dlouho rozhoupávaly, než začaly ekonomiku zachraňovat. Tentokrát si státy rychle uvědomily, že musí ekonomice pomoci.

* LN Co naopak dnes dělají hůře?

Možná jednu věc, ale to jde do minulosti. Ve třicátých letech byl naprostý standard vyrovnaný rozpočet. Státy tedy vplouvaly do krize v lepší finanční situaci než dnes, kdy tam vpluly s větší dluhovou zátěží.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....