Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vyhozené peníze, odbyl Stanjura nápad politiků oddělit tabulemi Čechy a Moravu

Na silnici u Strmilova jsou vyznačeny hranice Čech a Moravy. foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rozmisťování tabulí s historickým zemským znakem na dálnicích a silnicích mezi Čechy a Moravou by nemělo podle ministerstva financí žádný význam a znamenalo by zbytečně vynaložené peníze. Resort Zbyňka Stanjury byl v připomínkovém řízení zatím jediným, který se k předloze postavil záporně. Dosud většina stanovisek je neutrálních.
  16:16

Stanoviska resortů včetně financí jsou dostupná na vládím webu. Umístění tabulí na dálnicích a silnicích předpokládá návrh zákona „zpravidla dle stavu hranice mezi zemí Českou a Moravskoslezskou“ ke konci roku 1948, pak bylo zemské uspořádání nahrazeno uspořádáním krajským. Předkladatelé v čele s Radkem Vondráčkem (ANO) píšou v důvodové zprávě v této souvislosti o nepatrném finančním dopadu. Ministerstvo financí jim vyčetlo, že náklady blíž nevyčíslili.

„Současně pak ministerstvo financí konstatuje, že s ohledem na v podstatě nulový praktický význam tohoto vyznačení považuje za současné ekonomické situace vynakládání prostředků na instalaci zmíněných tabulí za neúčelné a neodůvodněné,“ uvedlo v připomínce.

K finanční stránce návrhu zákona se vyjádřilo rovněž ministerstvo dopravy. Zapochybovalo o tom, že s ohledem na počet úseků silnic a dálnic budou jejich správci schopni pokrýt náklady na instalaci tabulí z běžných výdajů na údržbu dopravního značení.

Úřad Stanjury, který pochází z Opavy, se navíc pozastavil nad tím, že návrh zákona sice upravuje znak Slezska, vyznačení jeho hranic ale nepředpokládá. Ministerstvo pro místní rozvoj pak upozornilo na nesprávný popis barevnosti části slezského zemského znaku a vlajky v návrhu zákona. Rezervovaný postoj zaujalo k předloze ministerstvo kultury. Uvedlo, že nezpochybňuje význam zemských znaků a vlajek, ale nepovažuje za nezbytně nutné ukotvovat je v zákoně.

„Zejména pokud se zároveň stanoví jediná podmínka jejich užití, a to vhodný a důstojný způsob,“ sdělilo.

„Zákon je symbolickým uznáním významnosti Čech, Moravy a Slezska pro vývoj společné státnosti,“ napsali předkladatelé v důvodové zprávě. V současnosti jsou upraveny zemské znaky jen jako součást velkého státního znaku a zemské vlajky nejsou upraveny vůbec, upozornili.

Předlohu podepsalo osm desítek poslanců z velké většiny klubů, tedy z koalice i z opozice. Vedle Vondráčka k nim patří i ministři spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), vnitra Vít Rakušan, školství Vladimír Balaš (oba STAN) práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a předseda SPD Tomio Okamura. Předloha tedy má značnou šanci na schválení. Nejprve se k ní ale na některé z příštích schůzí vyjádří vláda jako celek.

Souhlasíte, že instalování tabulí s historickým zemským znakem by bylo vyhazování peněz?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 28. března 2023. Anketa je uzavřena.

ANO695
NE388
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!