Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vlček si stěžoval na Paroubka

Česko

  7:32
PRAHA - Šéf sněmovny Miloslav Vlček se včera tvrdě pustil do vedení ČSSD včetně svého stranického šéfa Jiřího Paroubka. V rozhovoru pro Frekvenci 1 Vlček sdělil, že po něm Paroubek spolu s Davidem Rathem požadovali, aby obstrukcemi přispěl k ponížení Václava Klause při prezidentské volbě.

Miloslav Vlček. foto: Lidové noviny

Zároveň předseda sněmovny naznačil, že může existovat dohoda šéfa ČSSD s částí ODS. Podle ní by někteří zákonodárci sociální demokracie pomohli Klausovi na Hrad výměnou za to, že sněmovna do svého čela zvolí namísto Vlčka Paroubka.

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD David Rath Vlčkova slova odmítá a tvrdí, že se zřejmě stal „obětí dezinformací ODS“ a mluví tak proto, že má strach o vlastní křeslo.

„Může se stát, že se to nějakým způsobem vykšeftuje s některou stranou, třeba s ODS, že se podpoří nějaké věci a pak bartrem ta ODS podpoří volbu Jiřího Paroubka,“ prohlásil na Frekvenci 1 Vlček. „Já jsem o této dohodě také slyšel, ale já jsem u těch vyjednávání nebyl... ale jaksi počítám se vším, protože ta situace může klidně nastat,“ dodal s tím, že mu ale Paroubek na výslovný dotaz podobnou dohodu popřel. Vlček ale naznačil, že Paroubkovi příliš nevěří.

Šéf sněmovny se také vrátil k několik týdnů staré události, kdy Paroubek s Rathem požadovali, aby Vlček odsunul prezidentskou volbu. Lídrům ČSSD se totiž nelíbilo, že si Klaus s Vlčkem dohodli termín na 7. února příštího roku. Tedy předtím než prezidentovi skončí mandát. Podle tehdejších informací LN plánovali Klause potupit tím, že bude muset Hrad na čas opustit, i kdyby byl nakonec znovu zvolen. „Určitý způsob ponížení by to také byl. Samozřejmě. A to pro mě nejsou přijatelné argumenty,“ konstatoval včera šéf sněmovny s tím, že Rathův a Paroubkův požadavek mohl vést „k ústavní krizi“.

„O dohodě s částí ODS jsem nikdy neslyšel,“ odmítl Vlčkova slova Rath. „Kolega Vlček skočil na lep a stal se asi obětí chytré dezinformace ODS,“ dodal.

Požadavek na odsunutí prezidentské volby ale připustil. Ovšem prý kvůli tomu, že Klaus si termín de facto nadiktoval a to není fér vůči jeho protikandidátovi, ať jím bude kdokoli. „Že se kolega Vlček takto vyjadřuje, asi v pořádku není. Ale podívejte, kdo ho chválí. Nejvíce ODS, zatímco u nás jsou názory na jeho působení méně nadšené, řečeno diplomaticky. Možná se bojí, že by mohl přijít o svůj post, a proto se takto chová,“ míní Rath.
Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat