Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Vlci terorizují město na východě Čech. Smečka podnikla útok na stádo, ani střelba světlic je nezastrašila

Česko

  10:16
Teplice nad Metují/Praha - Jedenáct vlků zaútočilo během noci z pátku na sobotu na stádo ovcí v Teplic nad Metují. Útok skončil masakrem. Několik ovcí přišlo o život a další utrpěly zranění. Nezabránila tomu dobře zabezpečená ohradu ani střelbu světlic. Podle hejtmana Královehradeckého kraje Jiřího Štěpána (ČSSD) jsou chovatelé ve střehu, tuší, že nešlo o útok poslední.
Vlci (ilustrační foto)

Vlci (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Doufám, že nespustíme druhou vlčí genocidu, říká odborník na psovité šelmy

„Podle očitého svědka, který hlídal stádo, bylo pozorováno 11 vlků. Roztrhali šest ovcí a další jsou
 v takovém stavu, že se budou muset utratit,“ uvedl hejtman Královehradeckého kraje Jiří Štěpán pro web Echo24

Takový útok podle hejtmana nemá v poslední době obdoby. Chovatel s tak obrovským stádem, jako je tři tisíce kusů, je bezmocný. Také hrozí, že strážci stáda mohou dát výpověď. 

Vlci pronásledovali i hlídače ovcí. „Musel se vrátit do buňky a přivolat ostatní strážce a majitele. Když přijeli, vlci tam stále byli a sledovali je. Střelba světlicemi s nimi vůbec nehnula,“ sdělil Kamil Zahradník z Lesnicko-dřevařského vzdělávacího institutu pro Echo. 

Mezi Krkonošemi a Orlickými horami žije více než dvacet vlků ve třech smečkách, předpokládají zástupci CHKO Broumovsko. Jejich domovem je pravděpodobně polské strana. Vydávají se ale i na Broumovsko a Trutnovsko, což potvrdily rozmístěné fotopasti. 

Není důvod k obavám, zaznívá od zástupců Správy CHKO Broumovsko. Vlci  jsou ve volné přírodě neškodní a ani ti, co se pohybují na českém území, by neměli být pro lidi nebezpeční. 

Vlci k nám patří, byli tu dříve než my. Měli bychom je respektovat, říká 'vlčí žena'

Královehradeckému kraji se pomoc poškozeným prodraží. Za minulý rok vyplatil na náhradách škod po vlcích rekordních více než 2,2 milionu korun. 

Zaznívaly hlasy o regulaci populace vlků, ale soud podobné snahy unul. 

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!