Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Nejteplejší den roku přinesl stovku rekordů, v Plzni a Řeži naměřili 38,6 stupně

Česko

  11:45aktualizováno  18:13
Česko zažilo dosud nejteplejší den letošního roku. Na několika místech bylo nad 38 stupňů Celsia, nejtepleji v Plzni-Bolevci a Řeži u Prahy, shodně 38,6 stupně. Teplotní maxima pro 15. červenec v sobotu zaznamenalo téměř sto zhruba ze 160 stanic, kde se měří 30 a více let. Čeká se i tropická noc. Výstraha před vysokým nebezpečím požárů platí do odvolání na celém území Česka.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Bolevecká teplota je zároveň novým celorepublikovým rekordem pro 15. červenec. Dosavadní celorepublikové maximum pro 15. červenec, které teplota naměřená v plzeňském Bolevci překonala, bylo z roku 2007 z Poděbrad. Teploměr tam tehdy ukázal 36,8 stupně Celsia. Uvedla to Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Teplota z Řeže u Prahy se mezi dlouhodobé rekordy nepočítá, protože tamní stanice měří jen 12 let.

Nejvyšší absolutní teplota v České republice pochází ze 20. srpna 2012. Naměřili ji tehdy v odpoledních hodinách v Dobřichovicích v sérii tropických dní a dosáhla 40,4 stupně Celsia.

V odhadech trefili místo, ale ne číslo

„Stanice Plzeň-Bolevec bude s největší pravděpodobností nejteplejší s teplotou přes 39 °C (stanice je ale hodně specifická). Ve středních Čechách budou teploty výjimečně i přes 38 °C. Přesné hodnoty zveřejníme později,“ uvedl v 15:20 na TwitteruČHMÚ. Podle dosavadních údajů pocházejí další nejvyšší teploty ze středních Čech, 37,6 stupně bylo prozatím v Řeži u Prahy a 37,1 v Dobřichovicích.

Z fotografie, kterou zveřejnil před 15:30, vyplývá, že v Bolevci zatím teploměr ukázal 38,6 stupně Celsia. Teplotních rekordů pro dnešní den budou podle snímku desítky, odhadovali meteorologové.

Už dopoledne rozšířili meteorologové výstrahu před vysokým nebezpečím požárů na celé Česko. „Od soboty (15. července) se vzhledem k vysokým teplotám vzduchu a převážně suchému počasí stupeň nebezpečí vzniku požárů zvýší na vysoký v platnosti na celé území a do odvolání,“ uvedli.

Zákazy otevřeného ohně v přírodě kvůli zvýšenému nebezpečí požárů vyhlásily v posledních dnech některé kraje. Úřady k tomu přistoupily například ve středních Čechách, v Praze a Jihomoravském, Karlovarském, Olomouckém, Královéhradecký a Ústeckém kraji.

Varování před požáry s vysokým stupněm nebezpečí dosud platilo pro západní část Česka, tedy v Karlovarském, Plzeňském, Ústeckém, Středočeském a Jihočeském kraji, v části Libereckého kraje a v Praze. Ve zbytku země bylo nebezpečí požárů nízké.

„V důsledku dlouhotrvajícího sucha hrozí vysoké nebezpečí vzniku požárů, které se mohou rychle rozšířit a způsobit velké škody a ohrozit lidské životy. V lesích i jinde v přírodě nerozdělávat oheň, nevypalovat trávu, nekouřit a neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Řídit se místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou být vydány,“ uvádí ve výstraze.

Horka můžou způsobit problémy v dopravě

„Nejvyšší teploty 30 až 35 °C, v Čechách místy až 37 °C, v 1000 m na horách kolem 27 °C, v Beskydech kolem 24 °C,“ uváděli ráno na Twitteru ČHMÚ.

„Hrozí vybočení a lomy kolejnic kolejové dopravy v důsledku jejich roztažení horkem,“ dodal ČHMÚ. Lidé by také neměli nechávat děti nebo i zvířata v automobilech zaparkovaných na přímém slunci.

České dráhy doporučují cestujícím, aby si do vlaku s sebou vzali dostatečné množství tekutin, případně pravidelně užívané léky a sledovali aktuální informace o provozu. Dráhy se v klimatizovaných vozech snaží držet teplotu o zhruba 8 stupňů nižší, než je teplota venkovní.

Vysoké teploty zůstanou i v noci na neděli, objeví se i bouřky. „Na řadě míst bude zcela jistě tropická,“ uvedli meteorologové. Podle předpovědi se mohou teploty v noci vyšplhat až na 22 °C. V neděli přes den budou teploty opět atakovat třicítku a mohou se vyšplhat až na 35 °C, v severozápadní polovině Čech kolem 27 °C. Noc na neděli může být tropická, kdy teploty neklesnou pod 20 stupňů Celsia.

Nejméně dva litry vody denně

V horkém létě může při nedostatečném pitném režimu dojít velmi rychle k dehydrataci. Bolest hlavy, únava, závratě nebo tmavě zbarvená moč – to všechno jsou varovné příznaky. Odborníci varují, že pokud se v takovém případě nedoplní tekutiny včas, hrozí i celkové selhání organismu.

„Obecně platí, že denně by se mělo vypít asi 1,5 litru vody. Pokud však v horkých letních měsících teploty výrazně rostou a přesahují třicítku, spotřeba tekutin by měla být o třetinu až polovinu vyšší. Jejich příjem by měl být rozložený rovnoměrně do celého dne,“ zdůrazňuje Cyril Mucha, místopředseda výboru Společnosti všeobecného lékařství.

Pozor na kvalitu vody

S pokračujícím horkým počasím má většina koupacích nádrží v Česku, které sledují hygienici na webu www.koupacivody.cz, stále dobrou kvalitu vody a lidé se v nich mohou bez obav koupat.

V některých jezerech či rybnících se však voda už zhoršila natolik, že pobyt v ní hygienici zakazují nebo nedoporučují. Týká se to třeba plzeňských jezírek Košutka v areálu Škodaland, biotopu v Prostřední Bečvě na Vsetínsku nebo rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku.

Kropící vozy v ulicích Prahy

„Do pražských ulic vyjedou v sobotu a v neděli kvůli vysokým teplotám kropicí vozy, budou jezdit pravděpodobně od dopoledne do pozdního odpoledne,“ sdělil mluvčí městské Technické správy komunikací (TSK) Jiří Wolf.

Kropení a mlžení je součástí každoroční letní údržby komunikací, kromě zchlazení ulic je cílem také snížení prašnosti a intenzity dráždivého přízemního ozonu. Tento víkend mají podle předpovědí padat teplotní rekordy.

18. června 2021

Autoři: ,