Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vlny zabíjely více než otřesy

Česko

Zemětřesení v Japonsku - Otřesy zasáhly desítky měst, největší škody ale napáchala vlna tsunami

Japonsko zasáhlo zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy škály. Zdaleka nejhorší škody ale napáchala vlna tsunami.

TOKIO/PRAHA Na východní pobřeží Japonska včera zaútočila vlna vysoká deset metrů. Strhávala celé domy stejně jako zaparkovaná auta, smetla a zničila rýžová pole a zanesla ulice měst a vesnic tunami trosek a bahna. Ničivou přílivovou vlnu zvedlo zemětřesení, jedno z nejsilnějších v historii země, které mělo epicentrum v moři u severovýchodního pobřeží.

Katastrofa, která zemi zasáhla v rušných odpoledních hodinách místního času, si velmi pravděpodobně vyžádala víc než 353 oficiálně oznámených mrtvých, stovky lidí se pohřešují. Nepotvrzené zprávy mluví o ještě mnohem větších počtech.

Samotné zemětřesení zasáhlo desítky měst v čele s Tokiem. Ulice japonské metropole zůstávaly včera ještě dlouho po setmění plné lidí. Vlaky a veřejná doprava stály a všichni se poslušně řídili doporučením, aby zůstali, kde jsou, přestože spousta z nich měla jen jediné přání - dostat se co nejdřív domů a vyspat se z šoku, který právě utrpěli. Problém byl v tom, že nikdo nedokázal říct, jestli nedojde k dalším otřesům. Ostatně po nejsilnějším otřesu o síle 8,9 stupně Richterovy škály zasáhlo zemi dalších zhruba padesát menších otřesů, z nichž některé však dosahovaly síly až šesti stupňů Richterovy škály. Oficiální doporučení vlády proto znělo: jste-li v pořádku a v bezpečí, zůstaňte prozatím tam, kde jste. Otřesy zvedly několik přílivových vln. Ta největší, která podle odhadů dosahovala výšky až deseti metrů, doslova spláchla z povrchu část milionového města Sendai, které leží nejblíž epicentra. Právě na tamním pobřeží bylo objeveno „mezi dvěma až třemi stovkami mrtvých těl“, píše agentura Kjódó.

Vlna navíc smetla několik lodí. Svědectví se zmiňují přinejmenším o lodi se stovkou lidí na palubě, pohřešovaných z plavidel ale bude víc. Stejně tak se pohřešují čtyři vlaky s cestujícími, které projížděly oblastí zasaženou tsunami.

V jiných pobřežních městech a vesnicích se naštěstí povedlo lidi evakuovat včas. Zprávy se včera zmiňovaly až o 70 tisících lidí, je však možné, že se z kritických oblastí nepovedlo evakuovat všechny. Dalších několik tisíc lidí bylo evakuováno z nejbližšího okolí jaderné elektrárny Fukušima, ve které zemětřesení poškodilo systém ochlazující reaktory.

Zničená země Práci záchranářů, které čeká prohledávání trosek, včera komplikovaly hlavně poničené silnice. „Buď je zemětřesení úplně zničilo, nebo jsou plné trosek a převrácených aut,“ líčil situaci v terénu šéf jednoho z týmů záchranářů Hiroši Sató.

Japonská vláda požádala o pomoc americkou armádu, která má na souostroví základny. Připraveny vyslat týmy jsou v případě žádosti i české humanitární organizace.

***

Otřesy v číslech

* Zemětřesení mělo sílu 8,9 stupně Richterovy škály. Bylo to největší zemětřesení v Japonsku za posledních 140 let. * Otřesy vyvolaly vlny tsunami o výšce deset metrů. * Počet mrtvých dosáhl 353, téměř určitě se ale ještě zvýší.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...