Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Vltava je jiná, vědí v Cambridgi

Česko

Veslařské Primátorky - Vítězové slavné regaty na Temži favorita neohrozili. Útok přišel odjinud

Jakým proutkem mávnout pod vyšehradskou skálou, aby se zlomila síla osmiveslice Dukly? Armádní loď včera utrhla 31. primátorský triumf v řadě. Veslaři z Cambridge tomu už jen přihlíželi ze břehu. PRAHA Červenožluté barvy na tričkách vítězů 97. ročníku slavných Primátorek byly očekávané, zato jména už tolik ne. Na favority z Dukly, kteří jsou zvyklí třímat v rukou jediné veslo, jak se na osmě sluší, si vyšlápli jejich kolegové z párových disciplín, kteří jinak pracují se dvěma vesly. Skifaři, tak se jim říká.

A porazili je o tři desetiny vteřiny. Ve strhující bitvě od startu až do cíle rozhodla nicotná špička lodi.

„Nádhera!“ radoval se veslovod David Jirka, který spolu s Tomášem Karasem pamatuje stříbro párové čtyřky z OH v Aténách v roce 2004.

„Soupeři byli papírově silnější. My jsme tak vysokou frekvenci záběrů neměli, ale vsadili jsme na kvalitní tempo pod vodou,“ přiblížil Jirka klíč k úspěchu.

Zato veslaři z univerzity v Cambridgi mohli mít radost jen z krás Prahy. Přemožitelé lodě z Oxfordu ze slavné regaty na Temži z počátku dubna nyní zůstali uvězněni v sobotní semifinálové jízdě.

Ze studií rovnou na Primátorky „Studujeme, vrchol jsme měli před dvěma měsíci při Boat Race, na ten se chystáme celý rok. Dva měsíce jsme se teď museli soustředit na školu. Ještě jsme spolu neveslovali, jen čtyři z nás byli při vítězství nad Oxfordem. A Deaglan McEachern odlétá hned teď, v pondělí má zkoušku,“ pokýval hlavou Kanaďan Peter McClelland, student managementu a veslovod posádky z Cambridge.

Na sestavu, v níž seděli další dva Kanaďané, dva Američané, Brit, Němec, Australan a kormidelnice Liz Boxová rovněž z Austrálie, zbylo místo ve včerejším „malém“ finále. V něm posádka, která dorazila do Prahy ve čtvrtek večer, obsadila druhé místo, celkově sedmé. Dvě hodiny před finálovou bitvou dvou lodí Dukly.

„Mrzí nás to. Potřebovali bychom víc času na sveslování a víc tréninku tady v Praze, soupeři byli sehraní,“ přiznal kouč Chris Nilsson z Nového Zélandu.

Veslaři z Cambridge poukazovali také na délku trati.

„Bylo to na nás příliš krátké, co jsou to dva kilometry proti 6,8 kilometru na Temži? Strávili jsme celý rok dřinou na dvacetiminutový závod a tohle trvá pět minut, chtělo by to upravit přípravu,“ prohlásil veslovod McClelland.

Ani zatáčka pod Vyšehradem nebyla hostům z ostrovů zrovna po chuti. „Je mnohem ostřejší než ty na Temži, nesedla nám,“ uvedl Kanaďan Rob Weitemeyer, student přírodních věd, jinak majitel bronzu na čtyřce „bez“ z mistrovství světa v roce 2005.

Osma z Cambridge dávala všanc slávu v českých zemích už podruhé, jejich předchůdci skončili na Primátorkách v roce 2003 pátí.

„Byl to teď ale nádherný závod, hodně diváků, neuvěřitelná kulisa,“ neskrýval nadšení veslovod McClelland. „Bylo by milé jen veslovat, ale musíme studovat,“ usmál se.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...