Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Vnitro - nic pro zajíce v pytli

Česko

KOMENTÁŘ

Proč se nehodí, aby kandidát Věcí veřejných opanoval ministerstvo vnitra

Každý týden jednání o vládě jako kdyby musel být vyplněn gigantickým soubojem o jedno klíčové křeslo: minulý týden o ministerstvo financí, teď o vnitro. Zatímco ale u financí bylo zřejmé, že proti těžkotonážnímu Miroslavu Kalouskovi nemůže Petr Nečas zcela uspět, tentokrát by pro všechny včetně Věcí veřejných bylo lepší, kdyby se včera večer a dnes ráno prosadila ODS.

Policie voděná za ručičku Není novinka, že nastupující premiér avizuje nastolení pořádku. Novinka je, když nám ty chutě dělá člověk s tak dobrou pověstí, že ho prostě musíme vzít za slovo. A právě lepší renomé policie, která by společnosti vrátila víru, že orgány činné v trestním řízení nerozlišují na nedotknutelné a ty ostatní, by Nečasově vládě velmi prospěla.

Těžko ale může věrohodně vypadat vláda, v níž Věcem veřejným patří ministerstvo vnitro. VV jsou doslova prorostlé s bezpečnostní a detektivní společností ABL, nad vládou by se tudíž vznášelo latentní podezření ze střetu zájmů. Jakub Horák nedávno v LN (Věci nebezpečné?, LN 4. června 2010) zaprotokoloval, co se o nové straně povídá v pražských podnikatelsko-politických kruzích: prý si ABL udržuje jakýsi odbor „speciálních služeb“, rozuměj sběrnu kompromitujících materiálů na podnikatele a politiky. A firmě prý její speciální odbor slouží jako páka při získávání zakázek. Jakkoliv Horák sám se od těchto pověstí distancoval, stejně se člověku z představy, že by se ABL mohl otevřít přístup k policejním databázím a nástrojům, svírá žaludek.

Opomenout nelze ani otázku, jak jsou špičky VV společensky zaháčkované. Leckdo za podnikatelskou skupinou kolem VV vidí stín neblaze proslulého pražského lobbisty Romana Janouška. Podle tohoto výkladu si Janouškova skupina vypěstovala VV jako záložní koně pro případ, že se ti původní z pražské ODS vyčerpají (což se právě děje). Už rok oficiálně víme, že švýcarské úřady prošetřují podezření, jestli si Janoušek na účtech ve Švýcarsku neuložil peníze, které si nemohl vydělat legálně. Taky už asi deset let, tedy od aféry se švýcarským kontem ODS, víme, že bez součinnosti s českou policií budou i ti nejlepší švýcarští vyšetřovatelé odsouzeni k tápání. A my potřebujeme jistotu, že ministr do vyšetřování případů, jako jen ten Janouškův, nezasáhne.

Je jistě pravda, že VV postavily svůj program na boji proti korupci; pak se ale v jednom novinovém rozhovoru ukázalo, že Radek John nemá program dobře rozmyšlený. Je také pravda, že ve volbách johnovci skórovali hodně, než aby bylo možné odbýt je jako malou stranu. Jedenáct procent je jiná liga než usmolených šest sedm procent, jakých kdysi dosahovaly klasické malé strany typu KDU-ČSL nebo ODA. Skoro se vymyká normální politické představivosti, že by předsedovi VV jeho protějšci mohli arogantně upřít ministerstvo, na jaké si ukáže. Radek John si bohužel ukazuje na resort, který je jednak důležitý a jednak v havarijním stavu. V důležité kategorii stíhání zločinů na hranici politiky a podnikání česká policie už více než deset roků skoro vůbec nekoná. Jistota, že se výkonná moc detektivům nemíchá do jednotlivých případů, odešla už s Janem Rumlem v listopadu 1997. Mistrem exekutivní neomalenosti se stal Stanislav Gross se svým tajným policejním týmem Mlýn. Jenže policii, jež by vyšetřovala i případy sahající až úplně nahoru, nemáme dodnes, a to už od Grossovy rezignace uběhlo pět let.

U policie, v jejichž speciálních útvarech se náčelníci střídají jako na orloji, není spoleh, že by systém byl dostatečně zajetý, aby do něj nešlo zasahovat zvenčí. Nepůsobí tu žádná síla institucionální setrvačnosti, jež by ministrovi, který si chce uzurpovat policii na pár let pro sebe, komplikovala plány natolik, že by si to nakonec radši rozmyslel.

Nevíme Ministerstvo vnitra je poraněný organismus, a proto hodně záleží na tom, kdo ho povede. Hlavní charakteristikou Věcí veřejných ovšem je, že o nich my nezúčastnění, tedy všichni kromě nejužšího vedení strany, zatím takřka nic nevíme. Je formální předseda Radek John loutkou Víta Bárty? Vyjednávači za ODS a TOP 09 tvrdí, že ano, to ale může být pomluva. Jsou pomluvou řeči o propojení s podnikatelskými strukturami kolem pražské ODS? Taky nevíme, jakkoliv Bárta dávno přiznal, že například s Janouškem se „zná“ z podnikání v Praze.

Nízký stav poznání VV zatím ani při nejlepší vůli nedovoluje přistupovat k véčkařům jinak než jako k zajícům v pytli. Strana, u níž je pravděpodobnost, že příjemně překvapí, stejně velká jako pravděpodobnost, že potvrdí nejčernější očekávání, by asi měla vyrůstat na jiných ministerstvech než na vnitru.

Před volbami může být neokoukanost hraničící s tajemností výhoda, po volbách, kdy se dohaduje kabinet, by se z té výhody logicky měla stát nevýhoda. To není žádná podezíravost, jen princip předběžné opatrnosti.

Nepůsobí tu žádná síla institucionální setrvačnosti, jež by ministrovi, který si chce uzurpovat policii na pár let pro sebe, komplikovala plány natolik, že si to nakonec radši rozmyslí

O autorovi| DANIEL KAISER komentátor LN e-mail: daniel.kaiser@lidovky.cz

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...