Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Sněmovní vyšetřovací komise zpochybnila, že vodu v Bečvě otrávily kyanidy

Uhynulé ryby v Bečvě (21. září 2020) foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Členové sněmovní vyšetřovací komise, která se zabývá loňskou ekologickou havárií na řece Bečvě, mají pochybnosti o tom, zda ji způsobily kyanidy. Nemají totiž k dispozici výsledky rozborů a neviděl je ani žádný z hostů, které si na dnešní jednání ve Zlínském kraji pozvali.
  19:36

Mezi hosty byl například zástupce hasičů, krajské hygienické stanice či expert na znečištění životního prostředí. „Nikdo to neviděl na vlastní oči. Musíme si výsledky vyžádat, protože není jasné, co vlastně řeku otrávilo,“ potvrdil předseda KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka.

Výsledky rozborů nejsou veřejnou informací, stále totiž neskončilo policejní vyšetřování ekologické havárie.

Sněmovní komise má za úkol prozkoumat postupy jednotlivých úřadů a organizací, které se podílely na likvidaci havárie, a navrhnout zlepšení.

„Je potřeba, pokud někdy v budoucnu dojde k podobné havárii, aby ty postupy byly rychlejší a pružnější,“ potvrdila předsedkyně komise, poslankyně Marie Pěnčíková z KSČM. „Vyhodnocování vzorků v řádu dnů až týdnů je prostě dlouhá doba,“ dodala.

Informaci o tom, že za úhyn ryb v Bečvě mohou kyanidy, zveřejnila čtyři dny po havárii Česká inspekce životního prostředí.

Za tímto tvrzením si stojí i nyní. „Nemáme žádnou jinou informaci než tu, že příčinou byl kyanid. Výsledek našich rozborů, které jsme si nechali vyhodnotit, to potvrdil,“ uvedl mluvčí ČIŽP Jiří Ovečka. „Pokud to chce někdo zpochybnit, nechť se obrátí na laboratoř a policii. Ta má veškeré informace,“ dodal.

Členové komise dnes také upozornili na to, že neexistuje ucelený přehled kanalizačních výpustí, které vedou do řek. „To se netýká jen Bečvy. Pak je ale problematické rychle reagovat na případnou havárii,“ řekla další členka komise, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Závěrečnou zprávu předloží vyšetřovací komise Poslanecké sněmovně před koncem září. Její součástí budou konkrétní návrhy na změnu vodního zákona.

K ekologické havárii na řece Bečvě došlo loni 20. září, toxická látka se  šířila od kanalizační výpusti ve valašskomeziříčské Juřince až k Přerovu, tedy v úseku dlouhém zhruba 40 kilometrů.

Přímé škody a náklady na sběr a likvidaci uhynulých ryb rybáři vyčíslili přibližně na milion korun. Škody na ekosystému řeky a přírodním prostředí ale pevně stanovené nejsou. 

Policie stíhá firmu Energoaqua a jednoho muže

Policie po devíti měsících vyšetřování sdělila obvinění rožnovské společnosti Energoaqua, která provozuje v areálu po bývalé Tesle čističku vod. Právě odtud vede potrubí až do Juřinky. Kromě toho obvinila také jednoho muže. Hrozí mu až pět let vězení, firmě pak zákaz činnosti a peněžitý trest.

Vyšetřování havárie budilo od počátku rozpaky. Úřady čelily kritice za to, že reagovaly pozdě a neznaly přesně své kompetence. Zmatek zvyšovalo i to, že událost zasáhla území dvou krajů, kromě Zlínského také Olomoucký. Navíc se stala v neděli a začátek vyšetřování tak nabral zpoždění.

Způsob šíření toxické látky v řece odborníky překvapil, hovořilo se o „jedovatém mraku“, protože látka držela při sobě. Vodohospodáři se ji snažili naředit upouštěním vody z přehradní nádrže Bystřička. Do Bečvy poslali postupně dvě vlny, tu druhou pak umocnil i vydatný déšť. Díky tomu se po čtyřech dnech podařilo šíření kyanidů zastavit ještě před soutokem Bečvy s Moravou.

I tak patří havárie na Bečvě mezi největší v historii země. Uhynulé ryby nebylo možné počítat na kusy, celkem jich do kafilérie odvezli 40 tun, včetně chráněných druhů jako je hrouzek Kesslerův, ouklejka pruhovaná, střevle potoční nebo jelec jesen.

22. října 2020