Státní podnik Povodí Odry včera zveřejnil první statistiky. Velká voda poškodila nejvíce říční břehy. „Protipovodňové investice v regionu však nejsou ohroženy a půjdou dál podle plánu,“ oznámil generální ředitel Ivan Pospíšil. Největší škodu na březích voda způsobila v Paskově na Frýdecko-Místecku, kde se odtrhlo více než půl kilometru půdy. Porušený říční břeh je navíc hned u železniční trati a v těsné blízkosti nádraží. „Břeh se utrhl už po povodni v roce 1997. Povodí bylo připraveno na jeho opravu, ale nemohlo se dohodnout s institucemi na ochranu životního prostředí,“ uvedl technický ředitel Petr Březina. Poškozená část původně měřila 150 metrů, dnes je dlouhá asi 600 metrů.
Další problémy způsobují spadané stromy, ale také usazeniny. Například v řece Odře je od jezu v OstravěPřívozu až k polské státní hranici zaneseno osm kilometrů toku štěrkem. Na odstraňování škod v povodí pracuje 150 pracovníků Povodí Odry, kterým pomáhají dvě stovky vojáků. Na likvidaci následků se podílí také třicet lidí z vodohospodářských správ v Čechách.
Významnou úlohu hrály při letošních povodních přehrady. Protipovodňové systémy podle zástupců povodí od velké vody uchránily až třicet tisíc obyvatel převážně na Ostravsku a Frýdecko-Místecku. Přehrada Šance se přitom měla právě v tomto období rekonstruovat. „Šance by nemohly zafungovat takovým způsobem, jak zafungovaly,“ podotkl Březina. Roli ale sehrála náhoda: výběrové řízení se kvůli nejasnostem ohledně podmínek nekonalo, přestože ho pro Povodí Odry připravovala speciálně najatá agentura.
Březina připomněl, že do přehrady Šance při povodni přitékalo 200 metrů krychlových za sekundu, do koryta ale nádrž vypouštěla pouhou dvacetinu. Zbytek přehradní hráz zadržela.
Teď si přehrada opravu zaslouží: Investice za přibližně půl miliardy korun začne podle zástupců Povodí Odry příští rok na jaře a dokončena má být v roce 2013.
V době povodně spadlo v nejhůře zasažené oblasti až 380 milimetrů srážek - tedy 380 litrů vody na metr čtvereční. To odpovídá téměř polovině ročního úhrnu. Ten v podhůří Beskyd činí zhruba 800 milimetrů. Stoleté průtoky vodohospodáři zaznamenali na Ostravici a Olši, přes řeku Petrůvku na Karvinsku se dvakrát během měsíce prohnala padesátiletá voda.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava