Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vodní prvky zničila voda

Česko

Stály miliony korun a jsou na suchu. K odstavení nejvýraznějších vodních atrakcí v centru Brna přitom stačilo málo: silnější déšť.

BRNO Nejzelenější vodní plochou v Brně teď není sinicemi zamořená přehrada, ale fontána na náměstí Svobody. Přestala fungovat. A s ní i několik dalších vodních prvků - všechny kvůli přívalovým dešťům, které jim zatopily strojovny.

„Myslím, že by o kašnu mělo být lépe pečováno. Z provozu jsme trochu rozčarovaní. I počet vodních režimů se výrazně snížil,“ povzdechl si architekt Tomáš Pilař, jeden z autorů nové dominanty náměstí Svobody.

„Kašna je vyčištěná a vysušuje se, o živelní události jednáme s pojišťovnou,“ tvrdí Jozef Kasala z Veřejné zeleně města Brna, která většinu významných vodních prvků v Brně spravuje. Poruchu způsobil hodinový déšť v sobotu 12. června, kdy voda přestala odtékat přes mechanickou zpětnou klapku do kanalizace a zaplavila strojovnu.

Naštěstí až do roku 2011 se na kašnu vztahuje záruka, opravy za asi 150 tisíc korun tedy nezaplatí radnice. Provoz má být obnoven do dvou týdnů. Systém odvodnění je ale podle Kasaly nutné předělat.

Autoři kašny zdůrazňují, že ji navrhli tak, aby cirkulující vodu každý den měnila a čistila. Že je nyní voda v nádrži zelená, nezpůsobilo ani teplo, ani déšť, říká Pilař, jenž výtvarné řešení kašny spolu s Ladislavem Kubou vytvořil. O chodu kašny dvojice architektů jednala s Veřejnou zelení, ale bezvýsledně. „Pokud investor takovou věc vybuduje, měl by počítat s tím, že ho to bude něco stát, a peníze vyčlenit,“ vzkázal Pilař na adresu magistrátu.

Ceduli s oznámením, že „vodní prvek je po kalamitě dočasně nefunkční“, si ke kašně včera přišla přečíst i Brňanka s dcerkou. „Pokud mám být slušná, radši neřeknu nic. Brečela bych i za toho Skácela,“ utrousila.

Problém s kašnou zdobenou verši Jana Skácela přitom není jediným prvkem porouchaným kvůli dešti. Voda poškodila i nedaleké pítko a zaplavená strojovna znemožnila cirkulaci vody i v umělém potoce v parku Lužánky. Hladina připomínající někdejší koryto říčky Ponávky zarůstá a další části jsou na suchu. „Karasi v jezírku to snad vydrží, oprava je otázka jednoho týdne,“ slibuje Kasala.

Z brněnských vodních prvků se od červnové bouřky nemohou těšit ani turisté, pro které je náměstí Svobody místem srazů. „Kašnu klientům vždycky ukazuji. Kdyby fungovala, bylo by to tu hezčí,“ poznamenal průvodce skupiny turistů z Izraele.

***

VODA V CENTRU * Funkční ve středu metropole zůstaly vodní schody v Denisových sadech, po kterých voda stéká k ulici Bašty. * Vadné odvětrávání však odstavilo z provozu fontánu se sochou ptáka a hada na Jakubském náměstí. Elektronika v extrémním vlhku nefunguje. * Kvůli prosakujícímu dnu „vyschla“ také fontána v Rooseveltově ulici blízko podchodu do Běhounské, o niž se stará městská část Brno-střed. Vodní prvek má být opraven letos.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: