Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Vodrážkův pomníček: lidé měli ušetřit za elektřinu

Česko

PRAHA Poplatky za elektřinu se příští rok průměrné české domácnosti navýší o více než tisíc korun. Může za to příspěvek na dotování energie z obnovitelných zdrojů.

Kdyby však ODS prosadila jeden ze svých předvolebních taháků, nemusela by dotace na solární panely české rodiny vůbec bolet.

Ještě před volbami totiž občanští demokraté voličům slibovali, že až budou ve vládě, donutí společnost ČEZ a další distributory elektřiny, aby pro všechny klienty pořídili moderní měřiče spotřeby, takzvané wattsony. Přístroj, který se hromadně používá třeba ve Velké Británii, lze jednoduše připojit ke kabelu běžných elektrických hodin a vysílač poté odesílá na viditelné místo v domácnosti údaje o okamžité spotřebě a zároveň ceně proudu.

ODS si malovala, že tímto zařídí, aby se lidem snížila spotřeba energií. „Lidé by kvůli snadné možnosti kontroly své spotřeby mohli ušetřit až čtvrtinu nákladů za elektřinu,“ tvrdil už loni LN tehdejší místopředseda ODS David Vodrážka. Dokazují to podle něj zkušenosti s používáním systému Wattson v zahraničí.

Jenže po volbách občanští demokraté na slib pomalu zapomínají. S koaličními partnery o této variantě zatím vůbec nezačali jednat. „Byl jsem na jednání o energetice, a o wattsonech se tam vůbec nemluvilo,“ potvrdil LN mluvčí ODS Martin Kupka. Podle něj je to ale tím, že případný nákup wattsonů pro české domácnosti představuje až příliš konkrétní téma, na pořadu dne jsou při koaličních schůzkách spíše obecnější témata. „Jednalo se například o způsobu podpory obnovitelných zdrojů nebo rozvoji jaderné energetiky,“ uvedl Kupka.

Už v době, kdy ODS svůj předvolební návrh přednesla, vzbudil mezi distributory rozporuplné reakce. Vedení ČEZ například upozornilo, že novější typy hodin, ke kterým je možné připojit systém Watson, používá dnes jen část domácností. „Z našich zákazníků je to zhruba sedmina,“ řekl LN mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Kdyby se kvůli wattsonům měly okamžitě měnit ještě hodiny, znamenalo by to další náklady v řádu miliard.

ODS měla vymyšlené, kde by takové prostředky vzala: wattsony v ceně zhruba 2500 korun prý mají nakoupit distribuční firmy – ČEZ. PRE a E. On. O náklady ve výši téměř 12 miliard korun by se rozdělily s domácnostmi s tím, že lidé by za měřiče zaplatili pouze vratnou zálohu. Ta by se jim po odevzdání přístroje zase vrátila.

Zavést podobné systémy inteligentních měřidel doporučuje Evropská unie. Do roku 2020 by je měla mít každá rodina. Wattsony by pak byly zbytečné. „My ale chceme, aby i v mezidobí, než budou tyto měřiče zavedeny, měli lidé možnost kontrolovat svou spotřebu,“ argumentoval Vodrážka, který bude zavedení „spořicích krabiček“ i nadále podporovat. „Nebudou asi součástí koaliční smlouvy, ale po sestavení vlády spíše záležitostí jednotlivých ministerstev, zejména ministerstva životního prostředí,“ říká.

Autor: