Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vojáci našli způsob, jak si 'přivydělat'. Simulují

Česko

  7:00
PRAHA - Na nemocenskou odchází několikrát do roka. Nadpraporčík Jaroslav z Havířova ale netrpí slabou imunitou ani chronickou chorobu. Jen se snažil ušetřit. "V momentě, kdy člověk musí poslechnout rozkaz a jít pracovat hodně daleko od domova, jsem několikrát využil toho, že švagr je praktický lékař,“ popisuje voják zaběhnutou praxi, která začala trápit armádu.
Chřipka

Chřipka foto: Reprofoto

V měsících, kdy měla jeho rodina vysoké výdaje, se Jaroslav obvykle na pár posledních dní před výplatou nechal uznat nemocným. "Sice mi pak o něco málo klesla další mzda, ale na druhou stranu jsme dost ušetřili za to, že jsem zůstal s rodinou doma a nemusel utrácet za živobytí v bytě u posádky,“ vysvětluje.

ČTĚTE VÍCE O ARMÁDĚ:

Velení české armády o této situaci ví. Jeden z jejích nejvýše postavených mužů – brigádní generál Miroslav Žižka – dokonce v resortním magazínu A report přiznal, že se zvyšuje počet poddůstojníků a doba, kterou tráví na nemocenské. Nejvíc podobných "zlepšováků“ využívají vojáci, kteří si zvykli žít a vydělávat na jednom místě. Když jejich posádka zanikne, musí se hlásit jinde.

"Pokud někdo například bydlí v Pardubicích a pracuje v Jincích, tak má nižší finanční výdaje v době nemocenské, než když pracuje v Jincích a živí dvě domácnosti,“ chápe Žižka pohnutky svých podřízených. Vojsko se tak ale může dostat do svízelné situace, časté neschopenky dokážou ohrozit výcvik i celých jednotek.

Aby k simulování nedocházelo, snaží se ministerstvo vrátit platy poddůstojníků na úroveň před letošním několikaprocentním snížením.
Obecně počet vystavených neschopenek generální štáb netíží. Podle posledních statistik stůňou lidé v armádě v průměru mnohem méně než civilisté.

Armáda - ilustrační foto

To, co však velení trápí, je vysvětlení vojáků, že si tímto způsobem pomáhají v situacích, kdy jim chybí peníze. "Slouží dle zákona podle potřeb armády, a se změnou místa výkonu služby proto musí počítat,“ říká Jana Růžičková, mluvčí generálního štábu.

Samotné vojáky a vojákyně na posádkách podobné reakce shora popuzují. Argumentují, že se tak jen v krajním případě brání, aby netratili ještě víc peněz. "Já jsem si sice neschopenku nenechal napsat, ale pár kluků od nás to zkusilo. A chápu je. Velitelé říkají, že jsme slíbili, že budeme plnit rozkazy, ale oni samotní svoje povinnosti neplní,“ zlobí se rotmistr Petr H. z posádky v Lipníku nad Bečvou.

ČTĚTE O MILIONECH PRO VOJÁKY-KUŘÁKY:

Poukazuje na fakt, že při vstupu do služby si přesně spočítal, kdy dosáhne na určitou výsluhu a odejde. Kvůli jejímu nečekanému zdanění z letošního ledna ale musí v maskáčích zůstat déle, než plánoval. 

Musí se léčit
I když počet nemocných vojáků z povolání klesá, armáda v poslední době rozjela několik zdravotních programů. V jednom z nich se zaměřila na tloustnutí. Jak nedávno upozornily LN, polovina celého sboru trpí nadváhou a každý sedmý voják a vojákyně patří do škatulky obézní. Protože jde o nebezpečnou chorobu, rozhodli se s ní vojenští lékaři bojovat. Skoupili speciální léky za necelý milion korun.

Zdravotní stav české armády ohrožuje také nikotin z cigaret. Každý třetí voják je silným kuřákem. Pro některé z nich velení nakoupilo farmaka za milion.