Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Vojáci rozprášili aktivisty

Česko

Vojenská policie vyklidila kótu v Brdech, kde Greenpeace protestovali proti radaru

PŘÍBRAM Peaceland (Mírová země), fiktivní stát odpůrců amerického radaru z hnutí Greenpeace na kótě 718 v Brdech, byl včera obsazen vojenskými silami české armády a už neexistuje. Pětice posledních „obyvatel“ skončila na policejní služebně v Příbrami, kde se zpovídala z přestupku.

Vojenská policie poté z kóty odvezla i věci aktivistů. Země o rozloze několika stovek metrů čtverečních ohraničená kolíky a s vlastní hymnou a vlajkou, tak zůstala opuštěná.

Ke kótě 718 přijela podle vedoucího antiradarové kampaně Greenpeace Jana Freidingera včera kolem šestnácté hodiny zhruba desítka vojenských land roverů. Zrovna ve chvíli, kdy místo obývalo pouze pět aktivistů, z nichž dva byli v korunách stromů. Zbylá část odpůrců radaru zrovna v té chvíli odešla do nedaleké vesnice Míšov.

„Celý zásah proběhl bez problémů. Důležité bylo načasování, v tu chvíli tam příliš aktivistů nebylo,“ konstatoval mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

„Tři lidé seděli na zemi a kladli vojenské policii pasivní odpor. Ta je pak odvezla na služebnu do Příbrami,“ popsal Freidinger okolnosti zásahu, při němž vojenští policisté použili „mírné donucovací prostředky“.

Poté už se k místu začaly sjíždět vojenské tatrovky, jejichž osádky začaly likvidovat tábor, který si na brdské kótě aktivisté z Greenpeace vybudovali na konci dubna.

Posléze došlo i na dvojici, která se skrývala ve stromech - muže a ženu, občany Spojených států. I oni nakonec skončili na policejní služebně v Příbrami.

„Jsem o tom informován, přestupek je opakovaný, armáda musela nějakým způsobem zasáhnout, já doufám, že zasáhla velmi citlivě, že nebylo ohroženo zdraví ani majetek. Armáda sjednala pořádek tam, kde byl porušován zákon,“ prohlásil premiér Mirek Topolánek o zásahu na včerejší tiskové konferenci po jednání vlády.

Kolik aktivisté zaplatí?

Lidé, kteří na protest proti americkému protiraketovému radaru v Česku kótu obsadili, nyní zřejmě čeká pokuta v přestupkovém řízení. Ta může být uložena až do výše tří tisíc korun.

Mluvčí armády Čírtek ale tvrdí, že pokud někteří z aktivistů kótu „opustili, pak se na ni vrátili a je-li toto zmonitorováno, může se jednat o opakovaný přestupek a pak by se pokuty mohly sčítat a částka by tak byla vyšší“. Hovoří se až o statisících korun.

„Podle informací od našich právníků to není možné. Pokuty se načítat nedají,“ tvrdí ale Freidinger z Greenpeace.

***

„Tři lidé seděli na zemi a kladli vojenské policii pasivní odpor. Ta je pak odvezla.“

Autor: